İkizdereliler: Mücadele etmeye devam

Vadilerine yapılmak istenen taş ocağına karşı haftalardır mücadele yürüten İkizdereliler, gerçekleştirdikleri toplantı ile “Mücadeleye devam” dedi.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı mücadele yürüten köylüler, ocak iptal edilene kadar nöbete devam etme kararı aldı. Gürdere köyünde bulunan ilkokulun bahçesinde bir araya gelen Gürdere ve Cevizlik köylüleri, bir aylık süreci değerlendirdi. Köy muhtarlarının da katıldığı toplantıda yol haritası çıkaran köylüler, mücadele sözünü yineledi.

‘Korumaya kararlıyız’

Toplantıda konuşan Osman Baş, amaçlarının yaşam alanlarını savunmak olduğunu söyledi. Taşocağının 2 sene kalacağının söylenmesine rağmen bölgeye zarar vereceğini belirten Baş, “İçme suyumuz yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Kestane balı üretimimiz ve arılarımız yok olacak. Organik çay topluyoruz bunun da yok olmasını istemiyoruz. Dünyaca koruma altına alınan 254 vadiden biri olan Eskencidere vadisini korumaya kararlıyız” dedi.

Birlik çağrısı

Birliğe ihtiyaç duyduklarını belirten köylülerden Selim Baş ise “Birlikten dirlik doğar. Köyümüzün yararına olduğuna inandığımız bir karar aldık. Bu çevre, bu doğa kolay yetişmiyor. Taşocağına hayır diyoruz” ifadelerini kullandı.

Gürdere Köyü Muhtarı Erdoğan Baş da köylünün verdiği her karara uyacağını söyledi. “Köyümün birlik ve beraberliğini kimsenin bozmaya hakkı yoktur” diyen Baş, “Yaşam alanlarımız ve vadimizin kalmasından yanayım” diye konuştu.

Toplantının sonunda doğa nöbetine devam etme kararı alan köylüler, nöbetlerinin taş ocağının iptal edilene kadar süreceğini belirtti.

MA / RİZE