İran Cumhurbaşkanı: ABD müzakere masasına oturacak

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin baskı politikasının sonuç vermediğini göreceğini belirterek, müzakere masasına oturacağını söyledi.

Fotoğraf: Arşiv – AA

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın başkenti Tahran’daki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuştu. Ruhani, konuşmasında ABD yaptırımları ve müzakereleri değerlendirdi.

ABD’nin İran ile müzakere için birçok dünya liderini ara bulucu olarak gönderdiğini söyleyen Ruhani, “ABD’lilerin dediği gibi eğer devrim birkaç ay içinde yıkılacaksa neden taviz veriyorlar? ABD bir gün maksimum baskıların sonuç vermediğini görecek, teslim olacak ve müzakere masasına oturacak. Tüm haklarımızı da kabul edecek.” dedi.

‘Süleymani ile konuşarak sorunlar çözülebilirdi’

Ruhani, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi nedeniyle Kongre’nin ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray ve Pentagon’un İran’a karşı yetkilerini kısıtladığını hatırlattı. Ruhani, “ABD, bölge meselelerini çözmek isteseydi, Süleymani ile iş birliği içinde ve onun vasıtasıyla bunu yapabilirdi. Şimdi bu işi 20 kişiyle yapmalı. Süleymani ile konuşarak sorunlar çözülebilirdi. Şimdi işleri daha da zorlaştı.” diye konuştu.

‘Washington yönetimini geri adım atmak zorunda bırakabiliriz’

2013 ve 2015’te ABD’yi zorla müzakere masasına oturttuklarını belirten Ruhani, istemediği halde anlaşma belgesini imzalattıklarını savunarak, bugün de aynı şeyi yapabileceklerini söyledi. Ruhani, Washington yönetimini geri adım atmak zorunda bırakabileceklerini belirtti.

‘Yaptırımların kalkmasıyla petrol ihracatı arttı’

Yaptırımlar nedeniyle İran’a ait malların Batı limanlarında takılı kaldığını kaydeden Ruhani, rafineriler ile doğal gaz tesislerinin çalışamadığını söyledi. Ruhani, 2015’te yaptırımların kalkmasının ardından petrol ihracatının 900 binden 3 milyon varile çıktığını, tüm Doğu ve Batı bankalarıyla irtibat kurarak, bir ülkeden 5 milyar dolar kredi aldıklarını söyledi.

Ruhani, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Hiç kimse yaptırımların etkili olmadığını ve hükümetin güçlü olması gerektiğini söyleyemez. Bu ABD’nin temize çıkarılması demektir. Yaptırımların etkisiz olduğunu söyleyen ABD destekçisidir. Bunlar, ‘ABD kötü bir iş yapmadı’ demek istiyor. Bu tür iddialar gerçekten uzaktır ve yalandır. Aynı zamanda ABD savunuculuğudur.”

Ruhanı, ayrıca 21 Şubat’ta yapılacak seçimler için halka sandığa gitme çağrısı yaptı.

AA – TAHRAN