İran’daki gösterilerde 3 kişi öldü

HABER MERKEZİ – İran’ın başkenti Tahran’da benzin zammına tepki amacıyla yapılan protesto gösterilerinde dün gece Devrim Muhafızları Ordusu ve milis güçlere (Besiç) mensup 3 kişi hayatını kaybetti.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansında geçen bilgilere göre, dün gece Tahran’ın batısındaki Melerd ilçesinde göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 3 Devrim Muhafızları Ordusu ve Besiç mensubu hayatını kaybetti. Ayrıca Şehriyar ilçesinde yakılan kütüphanede 13 bin kitap zarar gördü. Öte yandan Şiraz’daki gösterilerde 75 banka şubesi tamamen yakıldı ve tahrip edildi.

Benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu

Protestolar nedeniyle başkent Tahran’daki birçok benzin istasyonu da kapalı durumda. Benzin almak isteyen İranlılar açık olan istasyonların önünde uzun araç kuyrukları oluşturdu. İran’daki ajanslar şu ana kadar olaylarda 2 polis memuru ve 1 göstericinin hayatını kaybettiğini 1000’den fazla kişinin de gözaltına alındığını belirtti. Muhalif kanallar ve sosyal medya kullanıcıları ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla olduğu iddia edilirken ölü ve yaralı sayısına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Devrim Muhafızları Ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Kerec’de istihbarat birimlerinin düzenlediği operasyonda eylemleri organize ettikleri iddiasıyla 150 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. Tahran Acil Yardım Kurumundan yapılan yazılı açıklamada ise 15 sağlık görevlisinin yaralandığı 45 ambulansın zarar gördüğü belirtildi. İsfahan’da da devam eden gösterilerde şu ana kadar 70 otobüsün zarar gördüğü belirtiliyor. Öte yandan İran Lideri Ali Hamaney’in Yezd eyaletindeki temsilcisinin ofisi göstericilerce ateşe verildi.

İnternet İran Ulusal Güvenlik Konseyi kararıyla engellendi

İran İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi ise internete erişimin İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi kararıyla engellendiğini belirtti. Cehromi, kesintinin hizmetlere ve halka çok zarar verdiğini, dolayısıyla internetin tekrar açılması için görüşmeler yaptığını ifade etti.

İran’da ne oldu?

İran’da benzinin litresi aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş), bin 500 tümene yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene çıkartılmıştı. Benzin zammı üzerine İran’ın başken Tahran olmak üzere Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Şiraz, Yezd, Kirman ve Kereç gibi kentlerinde 15 Kasım gününden bu yana gösteriler düzenleniyor.