İşçi ve sendika temsilcilerinden taşeronlaşmaya tepki

İşçiler ve sendika temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet alımı adı altında taşeronlaştırmanın yaygınlaştırılmasına tepki gösterdi.

Genel-İş, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde “Hizmet alımı” adı altındaki taşeronlaşmaya karşı eylem yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş İzmir 2 ve 3 Nolu şubeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde “Hizmet alımı” adı altındaki taşeronlaşmaya karşı eylem yaptı. Halkapınar ilçesinde bulunan İzmir Çöp Basım Merkezi önünde yapılan açıklamada, “Taşerona Geçit yok” pankartı açıldı.

DİSK’in yıllardır taşeronlaştırmaya karşı mücadele ettiğini dile getiren Genel İş 3 Nolu Şube Başkanı Faruk Saral “Taşeronlaştırma demek emek sömürüsünün artırılması, işçinin kölece, kuralsız bir biçimde çalıştırılması demek. Taşeronlaştırma demek, sendikasız, güvencesiz, geleceksiz çalıştırma demek. Biz geleceğimizi kader saymadık, örgütlü mücadele ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde de taşeronlaştırmaya karşı kazandık. Bunu işçinin örgütlü gücü ve mücadelesi ile 2017 yılında sözde taşeronu kaldıran kararnameden önce kazandık. Şunu gördük ki işçinin tek iş güvencesi örgütlü gücü ve mücadelesidir” dedi.

Güvencesiz çalıştırılma

Kamu hizmetlerinin Anayasa’da da belirtildiği gibi kadrolu güvenceli personel tarafından yürütülmesi gerektiğini belirten Saral, sosyal belediyecilik anlayışını savunan belediyelerin taşeron sistemini yeniden belediyelere getirmesini kabul etmeyeceklerini söyledi. “Hükümet ve yerel yönetimler taşeronu kaldırdık diyerek ortalıkta gezerken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde maalesef hizmet alımı adı altında taşeronlaştırma yaygınlaştırılmaya çalışılıyor” diyen Saral, son bir yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Katı Atık Tesislerinde, parklarda, İZSU’da, araç kiralama yöntemiyle personel alınmakta olduğunu ve bu işçilerin kadrosuz güvencesiz asgari ücretle çalıştırıldığını aktardı.

Kazanılmış haklara tehdit

Taşeron sisteminin yeniden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bir istihdam biçimi olarak tercih edilmesinin,  tüm büyükşehir belediyesi işçilerinin kazanılmış haklarına bir tehdit olduğunu vurgulayan Saral, şunları söyledi: “Taşeron yoluyla yapılan hizmetler, ihaleler iptal edilmeli. Sosyal belediyecilik anlayışına uygun bir şekilde işçi alımları yapılmalı, belediye hizmetleri kadrolu personellerle yürütülmelidir. Genel İş 2 ve 3 Nolu Şubeler olarak kazanılmış haklarımıza karşı bir saldırı olan taşeron sistemine karşı tüm belediye işçilerini birlikte mücadeleye; İzmir’de bütün sendikaları ve demokratik kurumları da belediye işçilerinin taşeron çalışmaya karşı yaptıkları mücadeleye destek olmaya çağırıyoruz.”

MA