İsim yazılı dövizle yolcu beklemek yasaklandı

İstanbul Havalimanı’nda bugünden itibaren beklediği yolcuyu tanımayanların elindeki dövize isim yazarak yolcu beklemesi yasaklandı. Ücret karşılığında ‘Meeting lounge’ adı verilen alanda gelen yolcu beklenebilecek.

HABER MERKEZİ – İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, güvenlik komisyonunda alınan kararlara ilişkin gazetecilere açıklamada bulundu. Şanlı, bugünden itibaren havalimanında pankart kaldırarak yolcu bekleme uygulamasının sonlandırıldığını belirtti.

Şanlı, yolcuların terminal çıkışında kargaşayla karşılaşmamaları için “Meeting Lounge” bölümlerini hizmete aldıklarını açıkladı. Şanlı, uygulamaya ilişkin şunları söyledi: “Buraya gelen kişi karşıdan kimi beklediğini bilmiş olacak. Yolcu ismi belirttiğinde misafiriyle buluşup yoluna devam edecek. Böylece müşteri geldiğinde ‘Beni kim, nerede karşılayacak?’ gibi tedirginlikleri de bir nebze yok etmiş bulunuyoruz.”

Korsan faaliyetleri engellemek noktasında “Meeting Lounge” uygulamasının önemli olacağını savunan Şanlı, “Ülkemizde turizmin gelişmesiyle hanutçuluk adıyla faaliyet gösteren, çok da şık olmayan davranışları engelleme noktasında bize güç katmış olacak.” dedi. Uygulamanın deneme sürecinde bazı hazırlıklar yapıldığını belirten Şanlı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile de gerekli görüşmelerin yapıldığını söyledi.

31 Mart’tan sonra ücret ödenecek

Şanlı, “Güvenlik Komisyonunda alınan karar gereğince, 31 Aralık’tan itibaren artık elinde pankart kaldırarak, misafir bekleme uygulamasını sonlandırmış olacağız.” diyerek, misafir karşılayacak olanların 31 Mart’a kadar bir ücret ödemeyeceğini belirtti. Uygulamanın ticaret amaçlı olmadığını savunan Şanlı, “Ama buradaki hizmetlerin karşılanması için bir katılım payı ödenmiş olacak.” dedi. Ancak Şanlı ne kadar ücret ödeneceğine dair bilgi vermedi.

Uygulamaya uymayanlar için yaptırımlar olacak

Uygulamaya uymayanlara ilişkin belli yaptırımların da olacağına işaret eden Şanlı, “Havalimanı içinde pankartla bir yolcu karşılamayı hanutçuluk olarak addedeceğiz.” dedi. Şanlı, “Hanutçuluk” addettikleri faaliyetlere asla müsaade etmeyeceklerini belirtti.

Hanutçuluk, turistlere rahatsızlık veren davranışlar olarak tanımlanıyor.