‘İzmir dünyanın çöplüğü değil’

Brezilya’ya ait uçak gemisinin Aliağa’da sökülmesine tepki gösteren İzmir Tabip Odası, “İzmir dünyanın çöplüğü değildir” diyerek, gerekli hukuki işlemi başlatacaklarını açıkladı.

İzmir Tabip Odası, Brezilya’ya ait uçak gemisinin gövdesinin Aliağa’da sökülmesine ilişkin “İzmir dünyanın çöplüğü değildir” sloganıyla Alsancak’ta bulunan İzmir Tabip Odası Konferans Salonu’nda açıklama yaptı. Aliağa ilçesinde bulunan Nemrut körfezinde yaklaşık 380 bin m² arazi üzerinde kurulu 22 adet gemi söküm tesisi olduğunu hatırlatan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı, bu tesislerde özellikle 2010 yılından sonra yıldan yıla artan miktarlarda dünyanın her tarafından getirilen hurda gemilerin söküldüğünü belirtti. Çamlı, “Bu artan gemi söküm trafiği Aliağa ve İzmir için büyük bir çevre kirliliği kaynağı oluşturmakta, bu tesislerin çevresinde yaşayanlar ve çalışan işçilerin sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır” dedi.

Kısa süre içinde Aliağa’daki gemi söküm tesislerinde olması beklenen “NAe SãoPaulo” isimli uçak gemisinin 900 tondan fazla asbest barındırdığı iddialarını da hatırlatan Çamlı, sökme işleminin karada ve denizde yaratacağı çevre kirliliğine dikkat çekti.

Şeffaflık yok

“Çevre kirliliği aynı zamanda bir işçi sağlığı sorunudur” diyerek sözlerini sürdüren Çamlı, gemi sökümü sektöründe çalışan işçilerin söz konusu tehlikeli kimyasal maddelere maruziyetlerden korunmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

Uluslararası sözleşmelere de değinen Çamlı, “Bu sözleşmelerin amacı, tehlikeli atıkların siyasî sınırların ötesine geçen ticaretini yasaklamak ve gemi söküm tesisleri için insan sağlığına, güvenliğine ve çevreye karşı bir risk oluşturmayacak şekilde faaliyet göstermelerini sağlamak amacıyla standartları belirlemektir. Yaşanan süreçler gemi söküm işlemlerinin ulusal ve uluslararası mevzuata uygun ve şeffaf bir şekilde yürütülmediğini göstermektedir” diye belirtti.

‘Söküm işlemi yasaklanmalı’

Gemi söküm ticaretinin ülkenin çevre ve insan sağlığı tehditlerinin altına sokulduğunun bir göstergesi olduğunu söyleyen Çamlı, “Ülkemizin ve kentimizin dünyanın tehlikeli atık çöplüğü haline getirilmesine karşı kararlı mücadelemiz sürecektir. ‘NAe SãoPaulo’ isimli uçak gemisinin gövdesinin ülkemiz karasularına sokulmaması için gerekli hukuksal girişimler odamız tarafından başlatılacaktır. Diğer ülkelere ait hurda gemilerin ve başta tehlikeli atıklar olmak üzere tüm atıkların ülkemize ve kentimize getirilmesi bir an önce yasaklanmalıdır” ifadelerini kullandı.

MA / İZMİR