İzmir’deki depremde ölü sayısı 6’ya yükseldi

İzmir’deki depremde ölü sayısı 6’ya, yaralı sayısı da 202’ye yükseldi. AFAD arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

İzmir’deki depremde ölü sayısı artıyor

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir’deki depremde ilk belirlemelere göre 6 kişinin öldüğünü, 202 kişinin yaralandığını, yıkılan ve hasar gören 12 binadaki arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü duyurdu.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından 13’ü 4 büyüklüğünün üzerinde 33 artçı sarsıntı yaşandığı ifade edildi.

Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi’nden alınan ilk bilgilere göre, 1’i boğularak olmak üzere 6 vatandaşın hayatını kaybetti.

202 vatandaşın yaralandığı duyurulan açıklamada, İzmir’de yıkılan ve hasar gören 12 binada arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

“Türk Kızılay, bölgeye 48 personel, 16 araç  gönderdi”

Açıklamada, Ankara, Erzurum ve Diyarbakır’dan 3 askeri kargo uçağıyla çevre illerden AFAD ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) personeli, araç ve ekipmanların bölgeye sevk edildi. 

Türk Kızılay tarafından bölgeye 48 personel, 16 araç ve 25 bin 500 kişiye hizmet verebilecek mobil mutfak ve ekipmanlarının gönderildiği kaydedildi.

UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 53 araç ve 189 personelin bölgede görevlendirildiği belirtildi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da 5 milyon lira acil yardım ödeneğinin bölgeye gönderildiği aktarıldı.

Kandilli Rasathanesi’nden açıklama

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İzmir’de meydana gelen depremde ilk izlenimlere göre yaklaşık 30-40 kilometrelik bir fayın kırıldığını belirtti.

Özener, Kandilli’deki Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme-Değerlendirme Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, sunum eşliğinde İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremi değerlendirdi.

Saat 14.51’de Ege Denizi’nde Seferihisar- Doğanbey açıklarında kendi tespitlerine göre moment büyüklüğü 6,9 olan bir deprem meydana geldiğini dile getiren Özener, depremin derinliğinin yaklaşık 10-12 kilometre civarında olduğunu, sığ bir deprem yaşandığını kaydetti.

AA