Kadınlar tek ses oldu; tacizci edebiyatçıları ifşa etti

Dün itibariyle yazar Hasan Ali Toptaş’ın kendilerini taciz ettiğini söyleyen kadınlar sosyal medyada mesajlar paylaştı.

Taciz suçlamasının ardından son 24 saatte #metoo hashtag’iyle birçok kadın taciz ifşalarında bulundu.

Ünlü Edebiyatçı Hasan Ali Toptaş’ın taciz iddiaları İletişim Yayınları editörü Pelin Buzluk’un twitter paylaşımıyla gündeme geldi.

Buzluk, başka bir taciz iddiası üzerine Toptaş’ı kastederek şunları söyledi: “

Benim de kendisiyle çok korkunç bir anım var. O zaman evliydim, eşime bile anlatamadım. Yıllar sonra güçlükle anneme anlatabildim.Sonraları bazı yazar arkadaşlarıma yine zorlanarak anlattım.Bir hafta sonra kendisiyle yan yana fotoğraf paylaşan oldu. Leyla asla yalnız değilsiniz”

Buzluk’un bu mesajının ardından birçok kadın kendilerini taciz eden edebiyatçı, yazar, çevirmen ve editörleri farklı şekillerde ifşa etti.

Daha önce #metoo hashtagiyle dünya çapında ses getiren ‘ben de buradayım’ hareketi, birçok ismi taciz ve tecavüz iddiasıyla ifşa etmişti.

Ünlü isimler ifşa edilmeye devam ediyor

Türkiye’de edebiyat dünyasında başlayan ifşalama faaliyetleri gündemdeki yerini koruyor. Neredeyse her saatte bir başka ünlü isim ifşa edilmeye devam ediyor.

Yayınevleri kadınların tepkisi üzerine açıklamalar yaptı.

İfşa iddialarının ardından bazı yazarların suçu kabul edip özür dilemesiyle beraber, çalıştıkları yayınevleri de açıklamalarda bulunarak ilişiklerini kestiklerini duyurdu.

İletişim yayınları, Everest, İthaki gibi ünlü yayınevleri açıklama yaparak adı geçen yazarlarla çalışmayacaklarını duyuranlar arasında.

Edebiyatçılarla sözleşmelerini sonlandıran yayınevleri şu mesajları paylaştı:

Hasan Ali Toptaş’tan özür

Suçlamaların hedefindeki yazar Toptaş, sosyal medya hesabından kısa bir özür metni paylaştı. Metinde ‘İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden hatalar yapabiliyor’ dedi.

Öte yandan kadınlar, Toptaş’ın özür dilediği mesajında kullandığı “eril fail” ifadesine tepki göstererek “eril fail değil erkek şiddeti” dedi.

yeni1mecra