Kamunun parasıyla yandaş dizilere sponsorluk

Vakıf Katılım Bankası, iktidarın söylemlerini pekiştiren ve yeniden üreten Diriliş Ertuğrul dizisinden sonra Kuruluş Osman dizisinin de ana sponsorluğunu üstlendi.

Vakıf Katılım Bankası

Merve Güven

Banka, resmi Twitter hesabından yaptığı 24 Ekim 2017 tarihli bir paylaşımla TRT1’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin ana sponsorluğunu üstlendiğini ilan etmişti. Dizinin devamı niteliğinde olan ve ATV’de yayın hayatını sürdüren Kuruluş Osman’ın da ana sponsorluğunu yine Vakıf Katılım Bankası’nın üstlendiği ortaya çıktı.

Türkiye’de faaliyet gösteren kamu kaynaklı iki katılım bankasından biri olan Vakıf Katılım’ın, halkın paralarıyla iktidarın bakış açısına yakın ve onun siyasi söylemlerini benimseyen dizilere kaynak sağlaması dikkat çekti.

‘At izi it izine karışmayacak’

Tarihi kurgu türünde olan bu iki televizyon dizisinden birincisi olan ve Ertuğrul Gazi dönemini anlatan Diriliş Ertuğrul’da özetle Kayı Boyu’nun sırasıyla Tapınak Şövalyeleri, Moğollar, Bizans Orduları ve “içteki düşmanlar”la mücadelesini, “devletin bekası” için savaşını anlatıyor. Kuruluş Osman’da ise kısaca Ertuğrul Gazi’nin bıraktığı yerden ve onun yolunda “içteki ve dıştaki” düşmanlara karşı savaşarak Kayı Boyu’nu bir beyliğe taşıma çabası anlatılıyor.

Bu iki dizide de iktidarın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle muhalefete ve polemik içinde olduğu ülkelere karşı siyasi söylemleri, iktidar anlayışı sıkça yer aldı. Örneğin Diriliş Ertuğrul’un bir bölümünde, Erdoğan’ın daha önce FETÖ’yle mücadele kapsamında medya yoluyla insanların haksız yere hedef gösterildiğini iddia edip “at izi it izine karışmayacak” söylemi aynen kullanılmıştı. Ayrıca yine iki dizide de İslami motifler oldukça ön planda.

En sağda: Kuruluş Osman dizisinin yapımcısı Mehmet Bozdağ görünüyor

Bu durum daha önce dış basının da ilgisini çekmiş ve The New York Times Diriliş Ertuğrul’un Erdoğan’ın söylemlerine paralel ilerlediğini belirtmişti. Gazete konuyla ilgili “hem düşmanlara karşı ulusal bir varlık gösterme konusundaki derin arzuyu, hem de Türkiye’nin içinde bulunduğu karman çorman gerçeklikten rahatlatıcı bir fantezi dünyasına kaçma isteğini” yansıttığı yorumunu yapmıştı.

Erdoğan’dan sete ziyaret

Yine Diriliş Ertuğrul’un çekimleri sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan dizi setini ziyaret ederek oyuncularla fotoğraf çektirmiş, kostümleri giyerek poz vermişti.

Erdoğan ailesi Diriliş Ertuğrul dizisinin setini ziyaret etmişti

Aynı zamanda iki dizinin oyuncuları da kimi zaman AKP’li belediyelerin etkinliklerinde yer almış ya da Cumhurbaşkanı’nın Beştepe’de verdiği iftar davetlerine katılmıştı. En son Kuruluş Osman dizisinin baş karakteri Burak Özçivit, “yerli” otomobil tanıtımına katılarak Erdoğan ile kameralara poz vermişti.

Vakıf Katılım’ın hangi kriterlere göre sponsorluk üstlendiği, neden kamunun parasıyla Erdoğan’a yakın isimlere kaynak sağladığı sorulması gereken sorular içinde.

Katılım Bankacılığı nedir?

Katılım Bankası, normal bankaların aksine faizsizlik ilkesine göre çalışan ve kâr – zarara katılma esasına göre fon toplayıp ticaret, ortaklık ve finansal kiralama gibi yöntemlerle fon kullandıran bir işleyişe sahip bankacılık türüdür.

Katılım bankacılığı işleyişine göre yasal olan her türlü faaliyete ilave olarak İslami açıdan meşru sayılan ve serbest bırakılan faaliyetler de işleme konu olabiliyor. Türkiye’de üçü özel sermayeli(Albaraka Türk, Türkiye Finans, Kuveyt Türk), ikisi kamu kaynaklı(Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası) toplam beş katılım bankası bulunmaktadır.

yeni1mecra