Karaca: Salda Gölü’nde cinayet işleniyor!

CHP Milletvekili Karaca, 1’inci derece Doğal SİT alanı olan Salda Gölü’nde beyaz kumların iş makineleriyle taşınmasına tepki göstererek “Cinayet işleniyor” dedi.

Karaca, “Derhal bu rezaleti durdurun.” çağrısında bulundu.

Salda Gölü’ne iş makinaları benzeri Mars’ta bulunan ve canlı özelliği taşıyan beyaz kumları taşıdı.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 1’inci Derece Doğal SİT alanı olan ve yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ziyarete kapatılan Salda Gölü’nde hafriyat kamyonlarının çalışmasına tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Karaca, “Salda gölünde hafriyat kamyonunun ne işi var? Doğal Sit alanı statüsü taşıyan alanda, o güzelim beyaz kumlarda inşaat faaliyetinde bulunuluyor. 1’inci Derece Doğal Sit alanında ne inşaat yapabilirsiniz, ne kum alabilirsiniz, ne de buralara hafriyat boşaltabilirsiniz.” dedi.

‘İnşaat için değil koronavirüs tedbirleri için ziyarete kapatıldı’

Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geçen yıl “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak ilan edileceğini söylediği alanda bugün kamyon ve kepçelerle binlerce canlının yaşam alanına saldırıldığını belirtti. Bakan Kurum’a seslenen Karaca, “Sayın Bakan ya sizi kandırıyorlar ya da siz bu milleti kandırıyorsunuz. Salda siz inşaat yapasınız diye değil koronavirüsü tedbirleri gerekçesiyle ziyarete kapatıldı. Virüs sonrasında, yurttaşları bu manzarayla mı karşılamak istiyorsunuz?” dedi.

‘Doğal kıyıları geri dönülmez şekilde yok ediyorsunuz’

Çıplak ayakla dahi basılmaması gereken o beyaz kumların kamyon ve kepçelerle kirletildiğine vurgu yapan Karaca, şunları kaydetti: “Binlerce yılda oluşan doğal ve özel kıyıları geri dönülmez şekilde yok ediyorsunuz. Salda Gölü’nün beyaz kumlarının iş makineleriyle taşınmasına, kamyonlarla girdiğiniz o beyaz kumlar, tarihi 3.7 milyar yıl öncesine dayanan, canlı organizmalar. Sarayın ‘Millet Bahçesi’ emrini yerine getirmek için cinayet işliyor.”

Karaca, çalışmaların durdurulması için “Derhal bu rezaleti durdurup, sorumluluklarınızı yerine getirin.” çağrısında bulundu.

MA – İZMİR