Kayyım atanmasına karşı görülen ‘iptal davası’ ertelendi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davanın ilk duruşması 13 ay sonra görüldü. Dava ertelendi.

Fotoğraf: MA

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden uzaklaştırılan Selçuk Mızraklı’nın yerine 19 Ağustos 2019’da kayyım atanmıştı. Bu karar karşı Mızraklı, Ekim 2019’da İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle dava açmıştı.

Karar yazılı tebliğ edilecek

Açılan davanın ilk duruşması 13 ay sonra Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Davayı HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP milletvekilleri Remziye Tosun, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Dersim Dağ ve Semra Güzel ile parti yöneticileri ile avukatlar takip etti. 

Duruşmayı erteleyen mahkemenin, davaya ilişkin kararını önümüzdeki günlerde Mızraklı’nın avukatlarına yazılı tebliğ edeceği belirtildi. 

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay Fotoğraf: MA

‘Dertleri kayyımları devam ettirmek’

Duruşmanın ardından İdare Mahkemesi binası önünde açıklama yapan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, kayyım atama kararının iptali için açılan davanın geciktirildiğini ifade etti. Kararın yazılı olarak tebliğ edileceğini belirten Günay, “Biz bir yıllık süreçten anlıyoruz ki bir süre daha bu kararı vermeyecekler. Çünkü dertleri Diyarbakır halkının iradesi değil, dertleri kayyımları devam ettirmek.” dedi.

‘Kayyımları derhal geri çekin’

Kayyımların derhal geri çekilmesini ve belediyeleri gerçek sahiplerine geri verilmesi çağrısında bulunan Günay, “Halkın seçtiği gerçek belediye sahiplerine, sevgili Selçuk Mızraklı’ya bir an önce teslim edin. Belediye başkanlarını serbest bırakın” diye konuştu.

Kaynak: MA