Kemerköy Termik Santrali’ndeki yangın kontrol altına alındı

Muğla’nın Milas ilçesindeki Kemerköy Termik Santrali’nin tel örgülerine kadar yaklaşan orman yangını kontrol altına alındı.

Muğla’nın, Bodrum, Milas, Marmaris, Kavaklıdere, Köyceğiz, Menteşe ve Seydikemer ilçelerinde devam eden orman yangınlarına müdahale sürüyor.

Milas ilçesindeki Türkevleri Mahallesi’nde etkili olan orman yangını, rüzgar ve farklı bölgelere saçılan kozalak parçalarının tutuşması nedeniyle geniş bir alana yayıldı. Kemerköy Termik Santrali’nin bahçesini çevreleyen tel örgülere kadar ulaşan yangınla ilgili gece boyunca yoğun mücadele sürdürüldü.

Santral çevresinde hazır bekletilen çok sayıda arazöz, itfaiye aracı, TOMA ve su tankeriyle alevlerin termik santralin ana binası ve üniteleri ile sosyal tesislere ulaşmasının önüne geçildi. Yangın, ekiplerin çalışmasıyla kontrol altına alındı.

Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. Öte yandan santral sahasındaki soğutma çalışmaları ve etrafındaki yanan alanlar, drone ile havadan görüntülendi. Görüntülerde alevlerin binalara az bir mesafe kala kontrol altına alınması yer alıyor.

6 ilçede devam eden yangınlara müdahale sürüyor

Muğla’da farklı aralıklarla çıkan 6 yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, birçok ilden gelen itfaiye personeli, kolluk kuvvetleri ve vatandaşlar müdahale ediyor. Yangın bölgesinde 6 uçak, 16 helikopter, çok sayıda arazöz, iş makinesi, su tankeri ve TOMA ile çeşitli kurumlara ait araçlar görev yapıyor.

Denize yakın bölgelerde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de alevlere müdahale ediyor. Muğla’daki yangın söndürme çalışmalarına Azerbaycan’dan bir helikopter ve 105 itfaiye personeli, Rusya’dan 2 yangın söndürme uçağı, İran’dan bir yangın söndürme uçağı ve 2 helikopter ile İspanya’dan 2 yangın söndürme uçağı destek veriyor.

Bodrum ve Milas’ta müdahale sürüyor

Yangınların kontrol altına alınması için yoğun çaba sarf ediliyor. Milas ve Bodrum’daki orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Milas’ın Beyciler Mahallesi’nde 31 Temmuz’da başlayan orman yangını Ören Mahallesi’nde etkili oluyor. Gece boyunca karadan yürütülen söndürme çalışmalarına havadan da destek veriliyor.

Tahliye edilen mahallelerde kontrol altına alınan alanlarda soğutma çalışmaları sürüyor. Bölgede günün ilk ışıklarıyla hava araçlarıyla da müdahaleye başlandı. Ören ve Milas bölgelerine karakol botu ve çıkarma gemisi sevk edildi.

Marmaris’te yangın Amos Antik Kente doğru ilerliyor

Marmaris ilçesinde de alevler, Hisarönü Mahallesi’nde etkili oluyor. İlçenin bir başka noktası olan Kumlubük mevkisinde kontrol altına alınmaya çalışılan yangın, Amos Antik Kenti’ne doğru ilerliyor. Orhaniye, Turgut ve Turunç mahallelerinde alevlerin önü kesilerek yerleşim yerlerine sıçramaması için yoğun çaba sarf ediliyor.-

Kavaklıdere, Köyceğiz, Menteşe ve Seydikemer ilçelerindeki yangınların da söndürülmesi için çalışılıyor. Yangınlara sabahın ilk ışıklarıyla havadan uçak ve helikopterlerle etkili şekilde müdahaleye başlandı.

Kaynak: AA