Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan ve yakınlarına 359 bin lira tazminat ödemesine hükmedildi

Mahkeme, CHP Genel Başkanı Kılçdaroğlu’nun grup toplantısında yaptığı konuşmaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına, 359 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun 21 Kasım 2017’deki partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında açılan davanın İstanbul Bölge Adliye Mahkemesinin usulden bozması üzerine yeniden görüldü.

Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacılar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının avukatı Ferah Yıldız ile davacı Özdemir Bayraktar’ın avukatı Burçin Altan katıldı. Duruşmada, Kılıçdaroğlu’nun çok sayıda avukatı da hazır bulundu.

Reddi hakim talebi kabul edilmedi

Mahkeme hakimi, Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’in reddi hakim talebinde bulunduğunu tutanağa yazdırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakınlarının avukatı Ferah Yıldız, reddi hakim talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu savunarak, reddine karar verilmesini istedi.

Mahkeme hakimi, avukat Çelik’in dilekçesindeki nedenlerden hiçbirisinin Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nda sayılmış olan ret nedenlerini oluşturmadığından talebin geri çevrilmesine karar verdi.

Söz verilen avukat Ferah Yıldız, Kılıçdaroğlu’nun 21 Kasım 2017’de kürsü marifetiyle Recep Tayyip Erdoğan ile kardeşleri, dünürleri ve çocuklarını hedef alarak gerçek dışı iftiralarda bulunduğunu ve bunu ispatlayamadığını iddia etti. Davacı Özdemir Bayraktar’ın avukatı Burçin Altan da Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında gerçek dışı beyanlarda bulunduğunu ve bunları ispatlayamadığını öne sürerek, davanın kabulüne karar verilmesini istedi. 

‘İftira asla söz konusu olmamıştır’

Söz verilen avukat Celal Çelik ise “Sayın Genel Başkanımız tarafından ileri sürülen iddialar ve değerlendirmeler asla hakaret kapsamlı değildir. Hele hele iftira asla söz konusu olmamıştır.” dedi.

Mahkeme Erdoğan ile birlikte 11 kişiye tazminat ödenmesine karar verdi

Davayı karara bağlayan hakim, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 150 bin lira, Özdemir Bayraktar’a 60 bin lira, Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar’a 22’şer bin lira, Necmeddin Bilal Erdoğan’a 20 bin lira, Ahmet Burak Erdoğan’a 16 bin lira, Mustafa Erdoğan’a 15 bin lira, Sadık Albayrak ve Ziya İlgen’e 14’er bin lira, Orhan Uzuner ve Osman Ketenciye’de 13’er bin lira manevi tazminatın Kılıçdaroğlu’ndan alınarak 21 Kasım 2017’den itibaren işleyecek yasal faiziyle ödenmesine karar verdi.

Davanın geçmişi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel tarafından, İstanbul Anadolu Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu’nun 21 Kasım 2017 tarihinde partisinin Meclis Grup Toplantısında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocukları, kardeşi ve dünürlerini hedef alan küçük düşürücü, aşağılayıcı, gerçek dışı ithamlar ve hakaretler içerdiği iddia edilmişti. Erdoğan adına 500 bin lira, çocukları ve diğer yakınları için de toplam 1 milyon lira manevi tazminat talep edilmişti.

Davaya bakan Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, 18 Temmuz 2018’de verdiği kararında tazminat ödenmesine hükmetmişti. Kılıçdaroğlu’nun avukatınca yapılan itiraz üzerine dosyaya bakan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, dava dosyasının usulden bozularak, yeniden görülmesi amacıyla kararı veren mahkemeye göndermişti. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında geçen günlerde Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesinde yeniden görülen “Man Adası” davasında, 28 Kasım 2017’de partisinin grup toplantısındaki konuşmaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yakınlarına 197 bin lira tazminat ödenmesine karar verilmişti.

Kaynak: AA