Kızılay Tatvan Şubesi hakkındaki iddialar için Meclis Araştırması istendi

Bitlis Milletvekili Gaydalı, Kızılay Tatvan Şubesinin ihtiyaç sahiplerine dağıtması gereken kavurmaların Şube Başkanının ortağı olduğu otelde bulunduğu iddialarıyla ilgili Meclis’e araştırma önergesi verdi.

Fotoğraf: AA

HDP Bitlis Milletvekili M. Celadet Gaydalı, Kızılay Tatvan Şubesi hakkındaki iddiaları araştırma önergesi ile Meclis’e taşıdı. Gaydalı, önergenin gerekçesinde, Tatvan’da yerel gazete Bitlis News’in yazarlarından Sinan Aygül’ün 1 Haziran’da kaleme aldığı yazıda, Ramazan Ayında Tatvan Belediyesi – Kızılay ortaklığıyla, ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gereken yemeklerin, Kızılay Tatvan Şube Başkanının ortağı olduğu otele götürüldüğünün iddia edildiğini belirtti.

‘İçişleri Bakanlığı soru önergesine cevap vermedi’

İddiaya ilişkin İçişleri Bakanlığına soru önergesi verdiğini hatırlatan Gaydali, kendisine herhangi bir cevap verilmediğini kaydetti. Yine gazeteci Aygül tarafından Kurban Bayramında ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere hazırlanmış Kızılay etiketi taşıyan konservelerin, Kızılay Tatvan Şube Başkanının ortağı olduğu otelde görüntülendiği iddiasının paylaşıldığını belirten Gaydali, “Tüm bu iddialar sonucunda Kızılay Tatvan Şube Başkanı istifa etmiştir.” dedi.

‘İddiaları gündeme getiren gazetecinin tehdit edildiği haberleri yansıdı’

Gaydali, iddialarla ilgili Kızılay Tatvan Şubesinin bir açıklama yaparak kamuoyunu aydınlatması beklenirken, Kızılay Tatvan Şube Başkan Yardımcısı’nın, ilgili iddiaları dile getiren gazeteci Sinan Aygül’ü tehdit ettiği yönünde haberlerin basına yansıdığını kaydetti.

Bir gazetecinin mesleki vazifesini yerine getirdiği için tehdit almasının kabul edilebilir bir durum olmadığına vurgu yapan Gaydali, “Öyle ki dile getirilen iddialar Kızılay gibi ihtiyaç sahipleri açısından önem arz eden bir kurumun güvenilirliğini ciddi derecede sarsmıştır.” dedi. Önergenin gerekçesinde Gaydali, şunları ifade etti:

“Kızılay’ın dile getirilen iddialar ile ilgili olarak bir müfettiş atadığı gerçekliği göz önüne alındığında, bugüne kadar Kızılay imkânlarının ne şekilde değerlendirildiği, kamunun herhangi bir zarara uğratılıp uğratılmadığının araştırılması, gazeteci Sinan Aygül tarafından ortaya atılan iddiaların tespiti, sorumluların ortaya çıkarılarak kamuoyunun aydınlatılması, kamunun güvenirliliğini sarsma gibi ciddi suç ihtimallerinin olup olmadığının tespit edilmesi ve benzeri durumların bir daha yaşanmaması adına ne gibi önlemler alınması gerektiği hususlarında bir araştırma komisyonu kurulması elzemdir.”