Kolombiya’da hükümet müzakerelere başlayacak

Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ – Kolombiya’da genel grev nedeniyle başlayan gösteriler sürüyor. Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, diyaloğa inandıklarını belirterek ulusal müzakerelere başlayacaklarını duyurdu.

AA’nın geçtiği bilgilere göre; Devlet Başkanı Duque, canlı yayında yaptığı açıklamada, “Hükümet diyaloga inanıyor, bunu daha önce farklı yollardan yaptık. Biz halkını dinleyen bir hükümetiz. Gelecek haftadan itibaren, mevcut sosyal politikayı güçlendirmemize, eşitsizliği azaltmamıza, yolsuzlukla daha etkili mücadeleyi artırmamıza ve yasal bir şekilde huzuru inşa etmemize katkı sağlayacak ulusal müzakerelere başlayacağız.” ifadelerini kullandı. Ülke çapında sosyal-siyasi bütün kesimlerin bu müzakerelere katılacağını belirten Duque, şiddet eylemlerine bulaşanların Kolombiyalıları temsil etmediğini söyledi.

Duque, anayasanın ve devletin işleyişinin hedef alınmaması gerektiğine dikkati çekerek, “Protestolar üzerinden bir şeyin barışçıl bir şekilde ifade edilmesiyle kaosa neden olmak için protestolardan faydalanmak oldukça farklı şeyler.” diye konuştu.

Polisin aşırı güç kullanmasına soruşturma

Kolombiya Savunma Bakanı Carlos Trujillo ise, ülkede 21 Kasım’da genel grevle başlayan gösteriler nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiği, 273 kişinin yaralandığını ve 98 kişinin de gözaltına alındığını açıkladı. Trujillo, ülke genelinde 253 bin kişinin 622 gösteri ve benzeri etkinlik düzenlediğini belirtti. Trujillo, gösterilerde 98 kişinin gözaltına alındığını, 207 kişinin de polis merkezine götürülerek ifadelerinin alındığını belirtti. Kitlesel gösteriler sırasında polisin aşırı güç kullanımına yönelik 11 ayrı soruşturma başlatılacağının altını çizen Trujillo, görevi kötüye kullananlar hakkında gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Başkentte sokağa çıkma yasağı

Başkent Bogota’da Belediye Başkanı Enrique Penalosa, nüfusu 7 milyonu aşan Kolombiya’nın başkenti Bogota’da 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Penalosa, sokağa çıkma yasağı kararının şehirde meydana gelen şiddet olayları nedeniyle, halkın güvenliğini sağlamak amacıyla alındığını belirtti. Penalosa, gösteriler nedeniyle başkent Bogota’da polise destek olmak için 4 bin askerin de görev yaptığını sözlerine ekledi. Ayrıca, hükümet genel grev nedeniyle dün tüm kara ve deniz sınırlarını geçici süreliğine kapatmıştı.

Kolombiya’da genel grev

Hükümetin emekli maaşlarına indirim uygulaması önerisinin ardından Kolombiya’da ulusal genel grev kararı alınmıştı. 21 Kasım’da işçi sendikaları, öğrenci grupları, çeşitli yerli topluluklar ve yüzlerce sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla genel greve gidilmişti. Genel grev nedeniyle başkent Bogota olmak üzere bir çok kentte binlerce kişinin katıldığı gösterilerde Devlet Başkanı Ivan Duque hükümeti protesto edilmişti.

Genel grevin Kolombiya’da 1977’deki grevden bu yana en geniş çaplı gösteriler olduğu belirtiliyor.