Kolombiya’da protestolar sürüyor

Kolombiya’da, binlerce kişi ülkenin çeşitli kentlerinde yaptıkları yürüyüşlerle hükümeti protesto etti.

Kolombiya Hükümeti ile Ulusal Grev Komitesi arasında devam eden görüşmelerde anlaşma sağlanamaması nedeniyle 28 Nisan’da başlayan eylemler sürüyor. Eylemlerde göstericiler Devlet Başkanı Ivan Duque’ye tepki gösterdi. Başkent Bogota başta olmak üzere Medellin, Cali ve Bucaramanga’da ana caddelerde protesto gösterileri yapıldı.

Cali’de barikatlar geçici olarak kaldırıldı

Bogota’da ve Bucaramanga’da bazı grupların yolları kapatıp barikatlar kurması üzerine güvenlik güçleriyle eylemciler arasında arbede yaşandı. Ülkenin üçüncü büyük kenti Cali’de ise günlerdir otoyolları kapatan göstericiler, yerel yetkililerin yoğun talebi üzerine barikatları geçici olarak kaldırdı.

Ulusal Grev Komitesi’nden dev gösteriler çağrısı

Hükümet yetkilileriyle diyalog kanallarının açık olduğunu belirten Ulusal Grev Komitesi, talepleri yerine getirilmediği müddetçe meydanlardan ayrılmayacaklarını bir kez daha vurguladı. Komite, 25-26 Mayıs için dev gösteriler çağrısında bulundu.

Kolombiya Ombudsman Ofisinden yapılan son açıklamada, 28 Nisan’da genel grevle başlayan vergi reformu karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 42 olarak bildirmiş, sivil toplum kuruluşları ise gösterilerde 51 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

AA – BOGOTA