Küçük Leyla’nın öldürülmeden önce istismara uğradığı ortaya çıktı

Ağrı’da, 2018 yılında öldürülen 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in, ortaya çıkan Adli Tıp Raporu’nda öldürülmeden önce istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı.

Aydemir’in ölümünün ardından hazırlanan bilirkişi raporunda istismara rastlanmadığı belirtilmişti.

Saadet Özkan: “Leyla’ya bugün yapılanların bedelinin ödenmesi gerekiyor.”

Ağrı’nın Bezirhane (Bezirgane) köyünde, 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolan ve 18 gün sonra cenazesine ulaşılan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’i “kasten öldürmek” suçlamasıyla müebbet hapis cezası alan amcası Yusuf Aydemir’e Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, hakkında üzerine atılı suçlardan ayrı ayrı beraatına karar verirken, diğer sanıklar hakkında verilen beraat kararlarını bozmuştu.

‘Bilirkişi raporunda istismar yok denilmişti’

Leyla Aydemir’in ölümünün ardından hazırlanan bilirkişi raporunda, otopside cilt bütünlüğünün korunduğu, kafa, göğüs ve batın boşluğunda kanama, iç organ ve büyük damar yaralanmasının tanımlanmadığı ifade edilmiş, cesedin iskelet sisteminin sağlam bulunduğu ancak çürüme nedeniyle yumuşak dokularda ayrıntılı travmatik değişim analizi yapılmadığı, istismara ve farklı bir DNA’ya yönelik herhangi bir bulguya rastlanmadığı belirtilmişti.

Ancak bugün ortaya çıkan Adli Tıp Raporu’nda “Anal ve genital bölge muayenesinde hymen açıklığının bir cm olduğu, duhule müsait olmadığı, hymen üzerinde belirgin yırtık ya da çentik gözlenmedi, posterior forşette (genital bölgede) zorlama izi olabilecek kırmızı renkli lezyonlar olduğu görüldü” ibaresi yer aldı.

‘Cinsel istismarı gözler önüne seriyor’

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkan Danışmanı Avukat Ayşegül Aydoğan yaptığı açıklamada, “Ağrı’da katledilen Leyla kızımızın davası için UCİM avukatları olarak elbirliğiyle çalışıyoruz ve bugün şok edici bir evraka ulaştık. 2018 tarihli bir adli tıp raporunda geçen bir ibare neticesinde Leyla kızımızın üzülerek cinsel istismara maruz kaldığını açık bir şekilde söyleyebiliyoruz. Dosyadaki adli tıp raporunda açıkça diyor ki ‘posterior forşette zorlama izi olabilecek kırmızı renkli lezyonlar olduğu’, genital bölge muayenesinde yani açık bir şekilde Leyla’nın cinsel istimara uğradığını gözler önüne sermekte. Bu evrakı detaylı bir şekilde incelerken fark ettik” diye konuştu.

‘Davanın başka yerde görülmesi gerekiyor’

UCİM üyeleri, Leyla Aydemir’in katledilmesine ilişkin davanın Ağrı’dan alınarak farklı bir yerde görülmesi için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuruda bulundu. 54 CİMER başvurusu da dosyada yer alırken, dava Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülecek.

UCİM Başkanı Saadet Özkan da Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Acilen bu davanın gerekli mertebelerle daha güvenli bir yere nakledilmesini [talep ediyor] ve bu davanın kapatılmasını istemiyoruz. Leyla’ya bugün yapılanların bedelinin ödenmesi gerekiyor. Çocuk sadece aç bırakılmadı. İstismara uğradı ve istismarcılar şu anda aramızda. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğiz” dedi.

MA