Kullanım süresi dolan otobüs, yüzde 100 elektrikliye dönüştürüldü

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kullanım süresi dolan toplu taşıma aracını yüzde 100 elektrikliye dönüştürerek, kullanım süresini en az 15 yıl daha uzattı.

Fotoğraf: ABB

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, belediye iştiraki BELKA şirketi tarafından dizelden yüzde 100 elektrikli toplu taşıma aracına dönüştürülen otobüsü kamuoyuna tanıttı. ABB Hizmet Binası önünde düzenlenen tanıtım etkinliğinde konuşan Yavaş, eski bir otobüsün tamamen elektrikli hale gelmesinin dönüşümünü sağladıklarını belirtti.

‘Artık seri üretmenin çaresine bakacağız’

Eski otobüslerin hem hava kirliliği hem yakıt tüketimi açısından Ankara için son derece sakıncalı olduğuna işaret eden Yavaş, “Çünkü Ankara’da çok araç kullanılması ve diğer sebeplerden dolayı zaman zaman hava kirliliği yaşanıyor. Şu anda testler Avrupa standartlarına göre tamamlandı. Sanayi Bakanlığı’na müracaat ederek onayı aldıktan sonra artık seri üretmenin çaresine bakacağız. Bundan sonra Ankara’nın sokaklarında elektrikli otobüsleri inşallah göreceğiz.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

‘Bir an evvel elektrikli dönüşümün sağlanmasını istiyoruz’

Büyükşehir Belediyesinin kendi imkanları ve kendi teknolojisiyle bu otobüsü dönüştürdüğünü ifade eden Yavaş, şunları kaydetti:

 “Belli bir zamana bağlı ama en azından kendi teknolojimizle bunun yapılabileceğini göstermiş olduk. Ayrıca yurt dışından gelen bütün parçaların da ülkemizde üretilmesi için çalışmalarımız devam edecek. Güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum. Üniversiteler ve iş dünyasıyla görüşmek suretiyle kapasiteyi daha da artırarak, inşallah bir an evvel elektrikli dönüşümün sağlanmasını istiyoruz.”  

‘Kullanım ömrü en az 15 yıl uzatıldı’

Mevcut sistemin yenilenmesi ile en az 15 yıl daha kulanım ömrünün uzatıldığını belirten BELKA Genel Müdürü Dursun Çiçek de, “Bu çalışma, 10-15 yıl kullanım süresi dolmuş, ağır bakım süreçleri başlamış toplu taşıma araçları ve özel sektörün elindeki benzer toplu taşıma ve her segment servis araçlarına da kolayca uygulanabilecek.” dedi.

‘3 saatte tam şarj oluyor’

BELKA AŞ Genel Müdürü Dursun Çiçek

Türkiye’de ilk defa 16 yaşında eski bir otobüsün yüzde 100 elektrikli otobüse dönüştürmeyi başardıklarını söyleyen Çiçek, şu bilgileri aktardı:

“Yol testlerinde otobüsümüz ile 300 kilometre menzilli ideal koşullarda ise 400 kilometreyi de bulduk. 3 saatte tam şarj oluyor. Bu şarj bir günden daha fazla yetebiliyor. Otobüsümüzün kabaca maliyeti yerli bir otobüsün 3’te 1 fiyatına denk geliyor. Yakıt olarak aynı segment aynı yaştaki dizel otobüse göre 5’te 1 yakıt maliyeti var.”

Gazetecilere, elektrikli toplu taşıma aracına dönüştürülen otobüsle küçük bir gezi yaptırıldı.

Yeni1Mecra