‘Kültür Bakanı sektörde haksız rekabete yol açıyor’

HABER MERKEZİ – CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un çok sayıda otel, seyahat acentası sahibi olduğunu belirterek, Ersoy’un sektörde haksız rekabete yol açtığını söyledi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde CHP adına konuştu. Türkiye’nin yüz akı olan turizm sektöründe rekorların kırıldığını, bunda en büyük faktörün turizm emekçileri olduğunu söyleyen Budak, turizm emekçilerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Bakanlık bütçesinin 2020 yılında 537 milyon lira düşürülmesinin sektör adına önemli bir eksiklik olduğunun altını çizen Budak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşmasını hatırlatarak, “Sayın Oktay gelecek yıl turizm gelirinin yüzde 20 artacağını söyledi. Ancak, turizm sektöründe bu hedefin tutturulması mümkün olmayan birtakım gelişmeler yaşandı. Birincisi, sektörle istişare edilmeden ‘Tanıtım Ajansı’ adı altında bir fon getirildi. Bir tarafta özel hukuk, öbür tarafta da kamu hukuku var. Özel hukuka göre topluyorsunuz ve harcıyorsunuz, kamu hukukuna göre de denetliyorsunuz.” dedi.

Elde edilen geliri özel denetim kurumlarının denetlediğine dikkat çeken Budak, “Bu yetmedi, üç ay sonra tekrar bütçe görüşmeleri esnasında yüzde 2 konaklama vergisi getirildi. Bunlar aslında KDV benzeri vergilerdir. Konaklama vergisi dünyada -Sayın Bakan gayet iyi bilir- yerel yönetimlere verilir, en azından yarısı yerel yönetimlere verilir ama burada böyle bir şey yok.” diye konuştu. “Yani sektörün geliştirilmesi gerekirken köstek olmak hele şu kriz döneminde, finansal kriz döneminde hangi akla hizmettir, onu bilmiyorum” diyen Budak, sektörde aslında işlerin iyi gitmediğini ve satışa çıkarılan tesis sayısının bin 750’ye ulaştığını söyledi.

Bakan Ersoy’un geçtiğimiz hafta yapılan TÜRSAB seçimlerine müdahil olduğunu kaydeden Budak, “Seçimler bitti ve şu anda TÜRSAB’da 3 müfettişinizin denetim yaptığı söyleniyor. Tabii ki denetleteceksiniz, tabii ki kurumlar denetlenmek üzere yapılanmışlardır, daha düzgün iş yapabilmesi için denetlenmelidir ama seçimin hemen arkasından 3 denetçinin gönderilmesi şaibelidir.” dedi. “TÜRSAB Başkanı’nın kendi özel işletmelerine de Maliye müfettişleri gönderdiğiniz söyleniyor. Bu iddialar doğru mudur Sayın Bakan?” diye soran Budak, bu iddiaların doğru olmasının felaket olacağını söyledi.

Budak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “O zaman bu sektörde, kendiniz aslında sektörü gayet iyi bilen birisisiniz hem tur operatörlüğü şirketiniz var hem konaklama şirketleriniz var otelleriniz var fakat sektörün karşısında aynı zamanda da onlarla rekabet ediyorsunuz. Bu haklı bir rekabet olabilir mi? Böyle bir rekabetin tek taraflı bir rekabet olmadığını kim iddia edebilir? Aynı zamanda da elinizdeki devlet gücüyle kurumları eğer baskı altına alırsanız orada özgürlükten bahsedemezsiniz. Turizm, demokrasi ister; turizm, özgürlük ister. İnsanlar dünyadan bu ülkeye geleceklerse demokrasi ararlar özgürlük ararlar.”