‘Lezzet Ankara’ya esnaftan yoğun ilgi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kayıt süresi devam eden yemek sipariş portalı “Lezzet Ankara”ya bir hafta içinde 546 restoran kayıt yaptırırken, şimdiden 3 bin 475 müşteri kayıt oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), pandemi sürecinde gelir kaybına uğrayan çeşitli meslek grubu çalışanları ve esnafa yönelik desteğini sürdürüyor. Lokanta ve kafe esnafına destek olmak için sosyal bir projeye daha imza atan Büyükşehir Belediyesi, ekonomik sorunlar yaşayan lokanta ve kafe işletmecileri için “Lezzet Ankara” adıyla komisyonsuz yeni bir yemek sipariş portalını hayata geçiriyor.

546 işletmeci kayıt yaptırdı

Büyükşehir Belediyesinin sosyal içerikli uygulama olarak başlattığı “Lezzet Ankara” ile hem esnafın hem de vatandaşların doğrudan ve komisyonsuz şekilde buluşması hedefleniyor.

Belediye  Başkanı Mansur Yavaş’ın 11 Haziran akşamı lokanta ve kafe işletmecilerini “Lezzet Ankara” sirariş portalına kaydolmaya davet etmesinin ardından 17 Haziran sabahına kadar 546 işletmeci kayıt yaptırdı. Kısa bir süre sonra sipariş için aktif hale gelecek uygulama henüz başlamadığı halde şimdiden 3 bin 475 kişi de müşteri olarak üye oldu.

Esnaflar Ulaş Gündoğdu-Seda Gündoğdu

‘En büyük sıkıntı pazarlama’

Kar elde etme amacı gütmeyen uygulamaya kayıt yaptıran esnaf Ulaş Gündoğdu ile Seda Gündoğdu, “Bu sektörde en büyük sıkıntı pazarlama. Pazarlamayı da yapan birkaç firma var. Bunlar da aslında tek olduğu için komisyonları çok fazla. İşletmeler şu pandemi döneminde çok yalnız kaldı. Mansur Başkan elinden geleni yapmaya çalıştı. Çalışanlarımızın yüzde 90’ı belediye yardımlarından faydalandılar.” dedi.

Esnaf İsmail Dikmen

‘0 komisyonla girmesi çok güzel’

Bir diğer esnaf İsmail Dikmen de,  “Büyükşehir Belediyesinin 0 komisyonla girmesi çok güzel. Diğer firmalar yüzde 10 ila 37 arasında komisyon alıyorlar. Bu da çok yüksek. Benim kira bedelim 7 milyarsa, bu firmalara 40-50 milyar ödeme yapıyorum aylık.” şeklinde konuştu.

‘Bir işyeri için çok avantajlı’

Esnaf Kübra Türker

Kapanmalar nedeniyle paket servisine başladıklarını söyleyen Deniz Arık da, “Komisyonların fazla olması nedeniyle çalışmayı kestiğimiz sipariş firması oldu. Lezzet Ankara’yı duyduğumuzda gerçekten heyecanlandık ve sevindik. Hemen üyelik oluşturduk. Özellikle komisyonsuz olması bizim için çok çok iyi. Bu uygulamayı düşünenlere, uygulayanlara ve emek verenlere çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Uygulamayı ilk gördüğünde kayıt olup incelediğini söyleyen esnaflardan Kübra Türker, “Komisyon yok, başka ücretler yok. Bir iş yeri için çok avantajlı.” şeklinde konuştu.

Mobil uygulamada da kullanılabilecek

 Projenin mobil uygulamaları için hazırlıklarını yürüten Büyükşehir Belediyesi, siparişlerin internet sitesi, Başkent Mobil ve kısa bir süre içinde de Lezzet Ankara Android ve IOS uygulaması üzerinden verebilmelerini de sağlayacak.

“Lezzet Ankara” sipariş portalına kayıt olmak isteyen kafe ve restoran işletmeleri; iş yeri kaydı için lezzetankara.com/restorankaydi linkinden, kayıt kılavuzu için ise lezzetankara.com/nasiluyeolunur linki üzerinden işlemlerini yapabilecek.

Kaynak: ABB