Maden işçilerinden ‘yürüyüşe devam’ kararı

Soma ve Ermenek’ten maaş ve tazminatlarının ödenmesi amacıyla Ankara’ya yapmak istedikleri yürüyüşleri engellenen işçilerin, bekleyişi sürüyor.

Haklarını alabilmek için yaptıkları çeşitli görüşmelerden sonuç alamayan işçiler, yürüyüşe devam kararı aldı.

Fotoğraf: MA

Soma ve Ermenek’ten maaş ve tazminatlarının ödenmesi amacıyla Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde Ankara’ya yürüme kararı alan maden işçilerinin, yürüyüşlerinin engellenmesinin ardından Soma’da hayatını kaybeden 301 işçinin mezarlığındaki bekleyişi 4’üncü gününe girdi.

‘TKİ yetkim yok dedi’

Mezopotamya Haber’in geçtiği bilgilere göre; maden işçileri ile sendika yöneticilerinin de aralarında olduğu bir heyet, dün Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan ile görüştü. Heyette yer alan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Erdoğan’ın kendilerine “Yetkim yok. Soma ve Ermenek maden sahalarıyla alakamız yok” dediğini aktardı.

AKP ve MHP görüşmedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kendilerine randevu vermediğini belirten Çetin, “Dün Meclis’te bulunan siyasi partilerin grup başkanlarından randevu talep ettik. AKP ve MHP bizimle görüşmedi, HDP, CHP ve İYİ Parti Grup Başkanvekilleriyle görüştük” diye konuştu.

Yürüyüşe devam kararı

Çetin, “Türkiye Kömür İşletmeleri, madenlerden sorumlu olduğu halde, sorumlu olmadığını söyledi. O zaman gerçek sorumlu kim ise bizimle muhatap olsun, madenlerden kim sorumlu?” diye sordu. Sonuç alamadıkları TKİ görüşmesinin ardından Ermenek ve Soma işçi meclisleriyle toplantı yaptıklarını söyleyen Çetin, yürüyüşe devam kararı aldıklarını aktardı.  Çetin, Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarının altını çizerek, toplumun her kesiminden dayanışma beklediklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Soma’da işçilerin beklediği alan sabah saatlerinde jandarma ve polis tarafından abluka altına alındı.

‘Tazminatlarımızı alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz’

Eylem alanında bulunan işçilerden Başaran Aksu, tazminatlarını alıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarını, karşılarına çıkacak hiçbir güçten korkmadıklarını söyledi. Aksu, “Eğer yapamıyorsanız, çekilin o koltuklardan. Devleti yönetmiyorsanız bırakın biz yönetiriz. Bu kavgadan bir geri adım atmadan ilerleyeceğiz ve mutlaka kazanacağız” dedi.  

Ne olmuştu?

Manisa’nın Soma İlçesi’nde 8 yıldır tazminatlarını alamayan maden işçileri ile Karaman Ermenek’te 1 yılı aşkın süredir maaşlarını alamayan maden işçileri Ankara’ya yürüme kararı aldı. Karar doğrultusunda 12 Ekim’de Ankara’ya yürümek isteyen işçiler engellendi.

Soma’daki işçiler Cengiz Topel Meydanı’ndan Soma Maden Şehitliği’ne yürüyüş yapmak istedi. Anacak polis tarafından engellendi. Polis engellemeye ilişkin Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu “yürüyüş yasağı” kararını gerekçe gösterdi.  

Karaman Ermenek’te de maden işçileri, Cenne ve Seba maden ocağında 46 günlük bekleyişlerinden sonuç alamayınca Ankara’ya yürümek istedi. Aileleriyle birlikte maden ocağı önünde toplanan maden işçilerinin yürüyüşüne Jandarma ekipleri plastik mermi ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahalede 3 işçi yaralandı.