Mardin’de katledilen Êzîdî Rasho, Şengal’e uğurlandı

Mardin’in Midyat ilçesinde Serkan Ö. tarafından katledilen Êzîdî kadın Baran Hasan Rasho’nun cenazesi, ailesi tarafından alınarak Şengal’e uğurlandı. 

Avrupa’da yaşayan Hasan Rasho Ali, Midyat’ta 6 Ağustos’da Serkan Ö. tarafından katledilen kızı Êzîdî Baran Hasan Rasho’nun cenazesini almak üzere Midyat’a geldi. Êzîdî bir grup tarafından karşılanan baba Ali, ilk önce Midyat Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulundu.

Baba Ali, daha sonra kızının cenazesinin bulunduğu Midyat Devlet Hastanesi morgu önüne geldi.  Aileyi morgun önünde aralarında HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ile HDP Mardin Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi kadınlar karşıladı.

‘IŞİD’in zulmünden kaçtık aynı zihniyet sığındığımız yerde bizi buldu’

Burada kısa bir açıklama yapan baba Ali, 2014 yılında IŞİD zulmünden kaçmak zorunda kaldıklarını ancak aynı zihniyetin sığındıkları yerde de kendilerini bulduğunu dile getirdi. Baba Ali, konuşma sırasında duygulu anlar yaşayınca konuşmasını yarıda kesti. 

Açıklamaya polis engeli

HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu da açıklama yapmak isterken, polislerce engellendi. Bu sırada yaşanan tartışmada kadınlar, zılgıtlar eşliğinde “Jin jiyan azadî” sloganı attı. Milletvekili Uca açıklama yaptığı sırada polisler Uca’nın da açıklamasının görüntülenmesini engellemeye çalıştı. Uca, konuşmasında Rasho’nun IŞİD katliamından kaçarak, sığındığı ülkede aynı zihniyet tarafından katledildiğini ifade ederek, saldırıyı kınadı.

Açıklamanın ardından Rasho’nun cenazesi Şengal’e uğurlandı. Rasho’nun annesi Rasho Murê ile diğer aile fertlerinin cenaze töreni için Şengal’e geçtikleri öğrenildi.

MA – MARDİN