Meclis İnsan Hakları Komisyonu Konya ziyaretini iptal etti

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, ırkçı saldırı sonucu 7 kişinin katledildiği Konya’ya yapacağı ziyareti “ortamın uygun olmadığı” gerekçesiyle iptal etti.  

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, dün komisyon üyelerini arayarak, ırkçı saldırı sonucu aynı aileden 7 kişinin katledildiği Konya’nın Meram ilçesinin 2 Ağustos’ta ziyaret edileceğini bildirdi. Komisyon, dün yapılan cenaze töreninin ardından ziyareti iptal etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP), konuya dair yazılı açıklama yaptı. HDP Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada, ziyaretin “ortamın uygun olmadığı” gerekçesiyle iptal edildiğine dair bilgilendirme yapıldığı kaydedildi.

HDP’nin açıklaması

Açıklamada, “Son 3 dönemdir, partimizin birçok başvurusunu görmezden gelen; cezaevleri, insan hakları ihlalleri, Suruç, Ankara Gar katliamları, Şenyaşar ailesine yönelik katliam, tecrit meselesi başta olmak üzere partimizin yaptığı bütün araştırma başvurularına olumsuz yanıt veren İnsan Hakları Komisyonu ilk kez Komisyon üyelerimizin de içinde yer aldığı bir araştırma ziyaretinin gerçekleştirileceği bilgisini paylaşmıştı. Ancak cenaze merasiminden ve AKP’lilerin bölgede yaptığı incelemelerden sonra Komisyon Başkanlığı tarafından üyelerimiz aranarak, ‘ortamın uygun olmadığı gerekçesiyle’ ziyaretin iptal edildiği bildirildi. Partimiz, katliamın ırkçı bir temele dayanmasının ortaya çıkması nedeniyle ziyaretin iptal edildiği görüşündedir” denildi.

İptalin amacı

HDP Basın Bürosu, Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ın konuya ilişkin değerlendirmesini de paylaştı. Beştaş, dünden beri yapılan propagandalarla iki aile arasında “husumet” olduğu algısının yayılmaya çalışıldığına dikkati çekerek, “Fakat cenaze töreni, özellikle katliama uğrayanların yakınlarının ve tanıdıklarının beyanları ve ortaya çıkan bilgiler bu olayın ırkçı bir temelde Kürtlere yönelik bir saldırı olduğunu aslında net bir şekilde ortaya koydu. Komisyon bunun fizibilitesini yaptı. Orada bir araştırma yaptılar ve gidilmesi halinde bunu rapora yazmak zorunda kalacaklarını gördüler ve bu yüzden gidişi iptal ettiler” dedi.

‘Engellemeye yönelik’

İnsan Hakları Komisyonunun temel görevinin Türkiye’de yaşanan hak ihlallerini araştırmak, yerinde tespit etmek ve ilgili kurumlara bilgi vermek olduğunu hatırlatan Beştaş, “Hem denetlemek hem de bilgi vermektir. Ancak İnsan Hakları Komisyonu hiçbir şekilde işlevini yerine getirmedi. Bugün de getirmediler. Konya’ya bile gitmeyecekse, yaşam hakkının bu kadar büyük bir katliamla ortadan kaldırıldığı bir olayda gitmeyecekse, komisyonunun hiçbir işlevinin olduğunu söyleyemeyiz. Biz bu iptalin kesinlikle olayın açığa çıkmasını engellemeye yönelik olduğunu düşünüyoruz” diye belirtti.