Meral Danış Beştaş, HDP önündeki ailelerle görüşmesini anlattı

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, geçtiğimiz günlerde HDP Diyarbakır İl binası önünde bekleyen ailelerle yaptığı görüşmeyi anlattı.

Beştaş, HDP önünde yandaş basının beklediğini ve HDP’ye hakaret olduğunda birkaç kare alıp malzeme çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

Meral Danış Beştaş, HDP önündeki ailelerle 23 Ekim’de konuşmuştu

Meral Danış Beştaş, Mezopotamya Haber Ajansı’na konuştu. Beştaş, HDP önünde bekleyen aileleri meclise davet ettiğini aktardı.

Yandaş medya malzeme bekliyor

Beştaş, ailelerle temaslarının polis tarafından sürekli engellendiğini ve hedef gösterildiklerini belirterek, “Sadece yandaş medya birkaç kare çekebilsin, HDP’ye birkaç hakaret, HDP’yi suçlayacak bir malzeme çıksın diye uğraşılıyor. Buradan bir şey çıkmaz” dedi. 

‘İktidar hedef gösteriyor’

İl binası önünde bekletilenlerin iktidar tarafından konumlandırıldığını ve HDP’yi kriminalize etmek için ortaya konulan bir tür “psikolojik savaş” olduğunu dile getiren Beştaş, bekletilenlerle bugüne kadar birçok kez görüşmek istediklerini ancak her defasında engellendiklerini söyledi. Bekletilenlerin taleplerini dinlemek ve konumlandıkları yerin yanlış olduğunu aktarmak için kendileriyle görüşmeye çalıştıklarını ifade eden Beştaş, “Geçmişte de ben ve arkadaşlarım ailelerle konuşmaya çalıştık, bundan hiçbir zaman kaçınmadık. Bugün de kaçınmıyoruz. Ailelere çağrı yapıyoruz: Biz HDP olarak sizin düşüncelerinizi, taleplerinizi, önerilerinizi dinlemeye hazırız, sizinle birlikte barış mücadelesini vermeye hazırız. Biz zaten bu mücadeleyi veriyoruz. İçişleri Bakanlığı’nın, Cumhurbaşkanının eşinin gelip binamızın önünde oturmaları, asıl çözüm gücü, çözüm iradesi iktidarda olan partinin, kendinde bu gücü görmek yerine, başka bir noktayı hedef göstermesi kabul edilemez. Bunun farkındayız, burada HDP’yi ötekileştirmek için kullanılan bir yöntem” diye belirtti. 

‘Ailelerin HDP ile teması engelleniyor’

İl binası önünde bekletilenlerle yapmış olduğu görüşmeyi anlatan Beştaş, bekletilenlerin görüşme için istekli olduğunu fakat polisler tarafından engellendiğini söyledi. Beştaş, şunları söyledi: “Görüşme noktasında aileler istekliydi. Onları dinlemek istedim, iki üç tanesini de dinledim. Engellemeler oldu, kameralara yansımayan sözsel, fiziksel görüntülere bende tanıklık ettim. Mesela kadınların öne çıkmasına izin verilmedi, onlarla temas etmem engellendi. Halbuki ben hepsini dinlemek için bekledim, neticede bu da asıl amaçlarını ortaya koyuyor, HDP’nin önünde oturuyorlar ama HDP ile temas kurulmasını, konuşulmasını istemiyorlar. Olacaksa bir temas, bir hakaret, bir saldırı ya da başka yöntemlerle bir teşvik hali var ve bunu HDP’ye karşı kullanmak amacıyla yapılıyor.” 

‘Meclis’e davet ettik’

“Kürtlerin tamamını düşman ilan eden, Kuzeydoğu Suriye’de, Irak’ta, İran’da, Türkiye’de, hatta kutuplarda bile bir Kürt olsa, düşmanlık eden bu zihniyet, ailelere ‘çocuklarınızı bulmak için burada oturun’ demesi iyi niyetli değil ve iki yüzlü bir politikadır” ifadelerini kullandı.

Tüm sorunları demokratik siyaset ve diyalogla çözmeye çalıştıklarını söyleyen Beştaş, il binası önünde bekletilenlere de Meclis’i işaret ederek, şöyle konuştu:

“Biz aileleri bir kez daha Meclis’e davet ediyoruz. Gelsinler, biz hazırız, çözüm için, diyalog için, hiçbir çocuğun ölmemesi için, ne dağdaki ne bayırdaki ne şehirdeki ne asker ne polis ne de bir militanın ölmemesi için, her şeyi yapmaya hazırız.”

“Zaten biz demokratik siyaset, diyalog, parlamento yoluyla Türkiye’deki meselelerin çözümü için buradayız. Partimizin temel paradigması, hedefi budur. İktidar ise tam tersine şiddeti körükleyen, bu baskılarla insanları dağa teşvik eden bir yol izliyor.” 

HDP önünde beklerken çocuklarının ölüm haberini alan Gürtürk ailesinin taziyesinin engellenmesini anımsatan Beştaş, “O annenin taziye kurmasına bile izin verilmedi. Bu onların ne kadar samimiyetsiz olduklarını gösteriyor. Oysa HDP, o annenin çocuğu ölmesin diye her gün bedel ödüyor” şeklinde konuştu. 

‘Onlar bizim de ailemiz ana iktidara alet oluyorlar’

HDP önünde bekletilenlerin iktidar tarafından bir araç olarak kullanıldığını belirten Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “HDP önünde bekletilen ailelere şunu söylemek istiyoruz, sizin yanınızda olan biziz, sizden ayrı değiliz. Acınızı hissediyoruz. Bu oyuna alet olmayın. Aileler bir yılı aşkın süredir il binası önünde bekliyorlar. Sadece yandaş medyaya HDP’yi suçlayacak bir malzeme çıksın diye uğraşılıyor. Buradan size bir şey çıkmaz, neticede biz her gün sözümüzü söylüyoruz. Bu aileler bizim ailelerimiz ve engellenmeselerdi, biz her zaman onlarla irtibatta olurduk.” 

Ne olmuştu?

23 Ekim günü Meral Danış Beştaş, partisinin Diyarbakır İl Binasını ziyaret ederken parti binası önünde bekleyen ailelerle konuşmak istedi. Konuşmaya çalışan Beştaş, polis engeliyle karşılaştı.

Aileler 2 gün sonra konuştu

HDP önündeki aileler Beştaş’ın onlarla diyalog kurduğu gün herhangi bir açıklama yapmazken, bugün Anadolu Ajansı ve bazı medya kuruluşlarının hazır bulunacağı şekilde demeç verdiler.

Fotoğraf: AA

Aileler adına konuşan Ayşegül Biçer, Beştaş’ın, sözlerinde samimi olmadığını iddia ederek bizim muhatabımız değil dedi.

Ailelerin Milletvekili Beştaş ile yüz yüze konuşmayı reddedip 2 gün sonra açıklama yapmaları dikkat çekti.

MA / Ergin Çağlar – Fahrettin Kılıç