Merkel: Irkçılık zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’nın Hanau kentindeki saldırıya ilişkin “Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır.” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel – AA

Almanya’nın Hanau kentinde gece saatlerinde iki kafeye düzenlenen silahlı saldırıda, aralarında Türkiyelilerin de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetti. Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda saldırıyı gerçekleştiren aşırı sağcı saldırganın 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulundu. Saldırgan Tobias R’nin avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektup ile video bıraktığı belirtildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, saldırıya ilişkin Başbakanlıkta açıklama yaptı. Merkel, olayla ilgili Almanya İçişleri ve Adalet bakanları ile Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier ve Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky ile görüşerek bilgi aldığını aktardı.

‘Olayın aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek’

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile de görüştüğünü ifade eden Merkel, “Kesin bir değerlendirme yapılması için henüz erken. Ancak bu korkunç cinayetlerin tüm arka planlarının aydınlatılması için her türlü çaba sarf edilecek.” dedi.

‘Irkçılık zehirdir ve bu zehir toplumumuzda var’

Şu anda birçok şeyin saldırganın aşırı sağcı ve ırkçı sebeplerle hareket ettiğini gösterdiğini söyleyen Merkel, “Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır.” diye konuştu. Bu zehrin çok sayıda suça sebep olduğunu vurgulayan Merkel, Almanya’da 2000-2007 yıllarında aşırı sağcı terör örgütü NSU’nun işlediği cinayetlere, geçen yıl Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesine ve Halle kentinde bir sinagoga ve döner büfesine yapılan saldırıya işaret etti.

‘Biz halkımızı köken ve dinine göre ayırt etmiyoruz’

“Alman hükümeti ve tüm devlet kurumları ülkemizdeki her bireyin hak ve onurundan yanadır. Biz halkımızı köken ve dinine göre ayırt etmiyoruz.” diyen Merkel, Almanya’yı bölmeye çalışanlara karşı kararlılıkla tüm güçle karşı durduklarını kaydetti.