Muharrem İnce konuştu: ‘Kumpasçılar CHP’nin ayağında bir prangadır’

Sözcü yazarı Rahmi Turan’ın köşesinde ‘Saray’a giden CHP’li’ iddiasına yer vermesi ile başlayan ve ‘Saray’a giden CHP’li Muharrem İnce’ açıklaması ile devam eden tartışmalarda CHP’nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce açıklamalarda bulundu. İnce, CHP’ye kumpas kurulduğunu dile getirerek, ‘ Kumpasçılar CHP’nin ayağında bir prangadır’ dedi.

Sözcü gazetesinin başyazarı Rahmi Turan’ın, bir CHP’linin Saray’a gittiğini ve CHP Genel Başkanlığına kendisinin geçmesi yönünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan destek aldığı iddialarının ardındaki isim olarak öne sürülen CHP’li Muharrem İnce, Yalova’da bulunan aile evinde tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunan İnce “Sayın Kılıçdaroğlu ismi biliyorsa açıklamalıdır. Bugün Muharrem İnce’ye kurulur, yarın Kemal Kılıçdaroğlu’na kurulur” dedi.

İddianın ortaya atılması ile birlikte hem Kılıçdaroğlu hem de CHP Genel Merkezi ile irtibat kurduğunu belirten İnce girişimlerinin sonuçsuz kaldığını savundu.

İnce açıklamasında özetle şunları kaydetti:

“Saray’a giden bir CHP’li var diye sorduklarında şaşırmadım dedi. Ben bu açıklamayı görünce partim yara alacak dedim. Sayın Genel Başkana telefon açtım 14 dakika sonra geri döndü. 8 dakika 14 saniye kendisi ile görüştüm. Dedim ki burada bir yalan var. Yanınıza geliyim birlikte görüntü verelim dedim.”

“Gel bu badireyi atlatalım dedim, aynı Atatürk resmini kim indirdi tartışmasına dönecek bu dedim. Tamam ben sana haber vereceğim dedi ama haber vermedi. Doğrusu bu açıklamayı Kılıçdaroğlu ile yapmaktı. Bu yüzden burada açıklama yapıyorum.”

“Ben adeta yalvardım. Yapmayın dedim. Önce bir özet yapmak istiyorum. Bu haber yalan haber. Burayı geçtik artık. Derdimiz bu değil. Bir tezgah var ortada. Bunun sorumluları açığa çıkarılmalıdır. Bu parti içi mesele bu bizi ilgilendirmez demek yanlıştır. CHP bir şirket değil partidir.”

‘Komplolar CHP Genel Merkezi’nde üretildi’

“Muharrem İnce 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden beri bir iftira kumpası içinde. Seçim akşamı alkollüydü gibi. Bu iftiraların hepsi CHP Genel Merkezi’nde üretildi. Partideki bir küçük grup tarafından. İnce’den bu kadar çekinmeleri bana gurur veriyor.”

“Ama bu entirikayı çevirenlerden de utanç duyuyorum. Gurur ile utanç burada yan yana. Benimle değil AK Parti’ye bu kadar yüklense iktidar olacağız.”

“CHP temiz bir siyaset diyorsa önce bunu temizlemelidir. Arınma buradan başlanmalı. Eğer bu komployu ortaya çıkarır, cezalandırır, partiden atarsak emin olun yeniden şahlanırız”

‘Partiden atmayacak mısınız?’

Eleştiri yapan genel başkan yardımcısını atıyorsunuz. Bu komployu yapanı atmayacak mısınız?”

“Partinin sözcüsü ağzını açmadı. Benim çiğerimi yakıyorlar burada. İftara atıyorunuz deselerdi içim yanmazdı. Ben bu ülkede 16 sene milletvekilliği yaptım. Erdoğan ile de Akşener’le de görüşürüm ama Genel Başkan’a sorarım. Basını haberdar ederim.”

“CHP’ye kumpas mı var? Sen malzeme verirsen böyle olur. Dedikodu CHP’den mi AK Parti’den mi çıkıyor. Gazeteci kaynağının CHP’den olduğunu söylüyor. Demek ki dedikodu CHP’den çıkıyor.”

“Ben ilk gördüğümde haberi bu CHP’li olamaz, CHP’de bulunandır anca dedim. İki birbirinden farklı. Çıkar için gelenler vardır. Onlar parti batınca gideceklerdir. Mutlaka hesaplaşacağız. Hesaplaşmadan helalleşemeyiz.

“Teşekkür etmem gerekenler var. Uğur Dündar, bu haber ilk ona gidiyor, Candaş Tolga Işık ona gidiyor sonra. Ama bu arkadaşlarımız yazmıyor. İkisine de teşekkür ediyorum.” (HABER MERKEZİ)