New York Valisi hakkında üçüncü cinsel taciz iddiası

ABD’de New York Valisi Andrew Cuomo hakkında cinsel taciz iddiasında bulunan kadınların sayısı 3’e çıktı.

Fotoğraf: Tayfun Coşkun/AA

New York Times’a konuşan 33 yaşındaki fotoğrafçı Anna Ruch, Eylül 2019’daki bir düğünde New York Valisi Andrew Cuomo’nun kendisine “şaşırtacak ve utandıracak şekilde yaklaşımda bulunduğunu” iddia etti. Ruch, valinin, topluluğun içinde elini beline ve yüzüne koyduğunu ve kendisini öpmek istediğini anlattı.

Bir grup, cinsel tacize uğradığını söyleyen kadınların sayısının 3’e çıkmasıyla Vali Cuomo’nun New York’taki ofisinin önünde de protesto gösterisi düzenlendi.

New York Valisi Andrew Cuomo ofisi önünde protesto edildi  Fotoğraf: Tayfun Coşkun/AA

Cuomo’ya yönelik cinsel taciz iddiasında bulunan kadınların sayısının 3’e çıkmasıyla valiye kendi partisinden de tepkiler yükselmeye başladı. New York Kongre üyesi Demokrat Kathleen Rice ve New York Şehir meclisi üyesi Antonio Reynoso, sosyal medya hesaplarından Cuomo’ya istifa çağrısında bulundu.

Cuomo, 2 kadından özür dilemişti

Vali Cuomo’un eski danışmanı Lindsey Boylan, 24 Şubat 2021’de “Medium” adlı internet sitesinde yayımladığı makalede, Vali Cuomo’nun 2018’de ofisinde kendisine uygunsuz davranışta bulunduğunu iddia etmişti.

New York Times’a 27 Şubat’ta açıklama yapan Cuomo’nun eski danışmanlarından 25 yaşındaki Charlotte Bennett de 63 yaşındaki valinin geçen baharda kendisine cinsel içerikli bazı sorular sorduğunu belirtmişti.

Cuomo da 28 Şubat’ta yaptığı yazılı açıklamada, bazı davranışlarının “istenmeyen bir flört olarak yanlış yorumlandığını savunarak, etrafındakilere daha hassas ve mesafeli yaklaşması gerektiğini anladığını belirterek, özür dilemişti.

AA – NEW YORK