New York’a Covid-19’un Avrupa’dan bulaştığı iddiası

ABD’de yeni yapılan araştırmalara göre, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının ilk teyit edildiği tarihten önce Asya’dan değil Avrupa’dan New York’a taşındığı iddia edildi.

ABD’deki New York Times’ın internet sayfasında yer alan haberde, New Yorklulardan alınan koronavirüs genomlarını farklı araştırma grupları analiz etti. Analiz sonucunda koronavirüsün ilk teyit edildiği tarihten haftalar önce, şubat ortasında, New York bölgesinde var olduğu belirtildi. Ve virüsün bölgeye Asya’dan değil Avrupa’dan gelen ziyaretçiler tarafından getirildiğini ortaya koyduğu bilgisine yer verildi.

‘Çoğunluğu açıkça Avrupalı’

Habere göre, Mounth Sinai Icahn Tıp Fakültesinde laboratuvar çalışmaları yapan Genetik Bilimci  Harm van Bakel, ekibi ile yaptığı çalışma sonucu, Covid-19 salgını için, ‘’Çoğunlu açıkça Avrupalı.’’ teşhisinde bulundu.

‘Virüs belirtilenden önce gizlice yayıldı’

Gazetede, New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi bünyesinde yapılan başka bir çalışmada da farklı bir grup vaka üzerinde çalışmasına rağmen çarpıcı şekilde benzer sonuçlara ulaşıldığı belirtildi.

Araştırmalarda ayrıca, virüsün belirtilenden daha önce gizlice yayıldığını, sıkı bir test programı uygulanması durumunda çok daha önceden bunun tespit edilebileceği iddia edildi.

AA – NEW YORK