Osmangazi Köprüsü’nden ‘ihlalli geçişe’ geçiş ücretinin 4 katı ceza!

CHP Milletvekili Tarhan’ın önergesini yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu, Osmangazi Köprüsü’ndeki “ihlalli geçişlere” geçiş ücretinin 4 katı tutarında ceza tahsil edildiğini belirtti.

Ceza tebligatının vatandaşa ne zaman gönderildiğine dair soruya ise Bakan Karaismailoğlu, yürürlükten kaldırılan maddeyle yanıt verdi.

Osmangazi Köprüsü Fotoğraf: AA

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın, 2016 yılında açılan Osmangazi köprüsünde “ihlalli” geçişlerde verilen cezalara ilişkin soru önergesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yanıtladı. Verilen yanıtta şu ifadeler yer aldı:

“İhlalli Geçiş Bildirimi belgesini alan ve 15 günlük yasal ödeme süresi içerisinde ödemesini gerçekleştirmeyen araç sürücülerine yeni bir bildirim yapılmakta ve hala ödeme gerçekleşmez ise 6001 sayılı kanunun 5’inci maddesi gereğince, görevli şirket tarafından geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücreti ile birlikte, bu ücretin dört katı tutarında ceza tahsil edilmek üzere görevli şirket tarafından mahkeme (icra) süreci başlatılır.”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan

‘İhlalli geçişte geçiş ücretinin 4 katı kadar faiz alınıyor’

Tarhan, Karaismailoğlu’nun verdiği yanıta tepki gösterdi. Yap-işlet-devret mantığı ile yapılan projelerde bir tarafın yüksek gelir elde ederken, diğer tarafın ciddi gelir kaybına uğratıldığını belirtti. Bakanlığa yönelttiği sorular karşısında gelen cevabın vatandaşın mağduriyetini ortaya koyduğuna işaret eden Tarhan, “İhlalli bir geçiş yapılması durumunda Bakanlık, işletmeci firma tarafından hem geçiş ücretinin hem de bunun 4 katı kadar da faiz alındığını belirtmiştir.” dedi.

‘Vatandaş bu cezayı nasıl ödesin?’

Vatandaşın derdine kulak veren olmadığını ifade eden Tarhan, “Varsa yoksa kendi yandaşlarını zengin etme derdindeler. 4 katı ceza ne demektir, vatandaş bu cezayı nasıl ödesin?” diye sordu.

‘Bakanlık sorulara cevap vermekte dahi ciddiyetsiz’

Bakan Karaismailoğlu’nun sorduğu soruların birçoğunu yanıtsız bırakırken cevap verdiği soruda da yanlış maddeyi kullandığına işaret eden Tarhan, şunları ifade etti:

“Vatandaşın büyük bir mağduriyeti söz konusu iken Bakanlık sorulara cevap vermekte dahi özensiz ve ciddiyetsiz davranmaktadır. Halktan bu kadar kopuk ve ilgisiz Bakanlık birimlerinin varlığının vatandaşın sorununa hiçbir zaman çözüm olması mümkün değildir.”

Tebligat sorusuna yürürlükten kaldırılan maddeyle yanıt

Ceza tebligatının vatandaşa ne zaman gönderildiğine dair sorusuna ise Bakanlığını 6001 sayılı kanunun 5’inci maddesini işaret ettiğine dikkat çeken Tarhan, şunları kaydetti:

“Ancak kanunun bu maddesi incelendiğinde yürürlükten kaldırıldığı görülecektir. Kanunun geçici 5. maddesi ise Osmangazi Köprüsü’nü kapsamayan bir maddedir. Sorduğumuz bu önemli soruya Bakanlık’ın bu tavrını özensiz buluyorum. Biz burada vatandaşın derdine derman olmaya çalışırken Bakanlık hem yüksek cezalara göz yummakta, hem de sorulan sorular için doğru bilgi vermeye dahi tenezzül etmemektedir.”

‘Vatandaş ihlalli geçmese bile tebligatın geç gelmesiyle ceza ödemek durumunda kalıyor’

Enflasyonun yüzde 14 olduğu bir ortamda vatandaşı 4 katı ile cezalandırmanın adaletsizlik olduğunu ifade eden Tarhan, “OGS ve HGS gişelerinden kaçak geçenlere doğal olarak bir ceza var, ancak HGS’si olan vatandaşlara da ceza kesiliyor. İhlalli geçmese bile vatandaşlar tebligatın geç gelmesi nedeniyle cezayı ödemek durumunda kalıyor.” diye kaydetti.

İhlalli geçiş sonucu verilen yüksek cezaların, zaten yüksek olan yol bedelini iyice ödenmesini imkansız hale getirdiğine vurgu yapan Tarhan, “Vatandaşlara bu durum karşısında böylesi yüksek cezaların verilmesi doğru değil.” dedi.

Yeni1Mecra