Pazar yerleri için ek genelge

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında pazar yerleri için İçişleri Bakanlığı tarafından ek genelge yayımlandı.

Ek genelgeye göre, tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç¬ gereçle kapatılacak, pazar yerine giriş ve çıkışlar mümkünse aynı yerden yapılmayacak.

Ankara’dan bir pazar yeri – Arşiv – AA

İçişleri Bakanlığınca, daha önce pazar yerlerinin düzenlenmesine yönelik genelgeye ek bir genelge daha valiliklere gönderildi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Ek genelgede, koronavirüs (Covid¬-19) salgınının yayılmasını önlemek için Pazar yerlerinde uygulamanın istenilen seviyede olmadığı belirtildi. Genelgede, pazar yerlerinde sosyal mesafenin sağlanamadığı, salgının yayılmasını engellemek adına alınması gereken tedbirlerin istenilen seviyede uygulanmadığının görüldüğü kaydedildi.

Ek genelgede, genelgedeki talimatların eksiksiz uygulanmasının sağlanması, ayrıca ilave olarak kurulacak günlerde pazar yerleri veya alanlarda (cadde/sokak/meydan vb.) birtakım önlemler alınması istendi. Ek genelgeye göre alınacak önlemler şöyle:

• Pazarın toplanacağı gün pazar yerine kontrollü giriş ve çıkışları sağlamak için belirlenen giriş ve çıkışlar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç ¬gereçle kapatılarak, kontrolsüz giriş ¬çıkışlar engellenecek.

• Pazar yerine giriş ve çıkışlar mümkünse aynı yerden yapılmayacak. Aynı yerden yapılması zorunlu ise aynı noktada vatandaşların karşı karşıya gelerek yoğunluk oluşturmaması için giriş ve çıkış için ayrı koridorlar oluşturulacak.

• Pazar yerlerinde sergi, tezgah veya tahtalar, araları en az 3 metre olacak şekilde yerleştirilecek.

• Pazar alanına içerideki esnaf sayısının en fazla 2 katı kadar vatandaş alınacak. İçeride sürekli aynı sayıda vatandaşın bulunması sağlanacak. Bu amaçla pazar giriş noktaları oluşturulacak, bu noktalarda bekleyecek vatandaşların beklemesi için bir koridor oluşturulacak ve koridorda bekleyenler arasında en az 2 metre mesafe bırakılacak.

• Pazarlarda akşam üstü yoğunluk oluşmasının engellenmesi için de vatandaşların akşam saatlerini beklemeden alışverişlerini yapmaları sağlanacak.