Rize’ye gelen çay üreticilerine Covid-19 testi

Rize’ye gelen çay üreticilerine, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında test yapılmaya başlandı.

İl Sağlık Müdürü Tepe, kente 14 bin çay üreticisinin giriş yaptığını sayının 30 bini aşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Rize İl Pandemi Kurulunca oluşturulan 110 kişilik ekip, karantinadaki çay üreticilerinin bulundukları köy ve mahallelerde çalışmaya başladı. Üç kişilik gruplar halinde dolaştıkları mahalle ve köylerdeki camilerin hoparlöründen anons yaptıran ekipler, il dışından gelen ailelerden birer kişiye açık alanda testi uyguluyor.

‘İlimize 14 bin kişi girişi yaptı’

İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, müdürlük binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Rize’de çay tarımının başladığını söyledi. Çay üreticilerinin kente gelmeye devam ettiğini belirten Tepe, “Bugüne kadar ilimize yaklaşık 14 bin kişi giriş yaptı. Bu sayının 30 bini aşacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Tepe, salgın sürecinde verilen mücadele sayesinde Rize’nin iyi bir noktaya geldiğini savunarak, “Bunu da korumak istiyoruz. Bu kadar kişi, kısa süre içinde ilimize gelmiş olacak. Biz tedbir almayı gerekli gördük. Bir yandan tedbir alırken diğer taraftan üreticilerin çay toplamasını da engellemek istemedik.” ifadelerini kullandı. 

Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe

‘Covid-19 testi işçilere de uygulanacak’

Çay tarımının kısa bir zamanda yapılması gerektiğini vurgulayan Tepe, bu amaçla kente gelen ailelerden birer kişiye Covid-19 testi yapılacağını aktardı. Tepe, yaklaşık 5-6 bin kişiye test yapılacağını, bu amaçla da üreticilerin bulundukları yerlere giden yaklaşık 110 kişilik ekibin testleri uygulamaya başladığını belirtti.

Covid-19 testinin işçilere de uygulanacağını ifade eden Tepe, “Amacımız ilimize gelmesi muhtemel olan virüsü topluma temas etmeden yakalayıp önünü kesmek, vatandaşlarımızı korumaktır. Çabamız bu yönde.” dedi.

Test sonuçlarının Ankara’da değerlendirileceğini belirten Tepe, sonuçların vatandaşlara bildirileceğini söyledi. Test sonucu negatif gelen vatandaşların ve ailelerin çay tarımına başlayacağını belirten Tepe, “Testlerini yaptığımız kişiler, ailelerinin ihtiyaçlarını marketlere gidip karşılayacaklar.” diye konuştu. Tepe ayrıca ciddi anlamda bugüne kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını söyledi.

AA – RİZE