‘Rosa Kadın Derneği ve TJA aktivistleri yalnız değildir’

Rosa Kadın Derneği yöneticileri ile TJA aktivistlerinin gözaltına alınmasına çok sayıda kadın örgütü, platform, bileşen ve kadın aktivist tepki gösterdi.

Yapılan açıklamalar, yayımlanan mesajlarda, operasyonun kadın mücadelesine yönelik olduğu belirtilerek, kadın aktivistlerin derhal serbest bırakılması istendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, dernek kurucu üyeleri Fatma Gültekin, Narin Gezgör ile eski milletvekili Ayla Akat Ata, TJA aktivistleri Gülcihan Şimşek, Zelal Bilgin, Barış Annesi 75 yaşındaki Havva Kıran dün gözaltına alındı.

Aynı gün sabah saatlerinde Rosa Kadın Derneği binasının kapısını kırarak içeri giren polisler, dernekte yaptıkları aramada genel kurul, üyelik formları, üye kayıt defterlerine, kitaplara, “Kadın cinayetleri politiktir” yazılı pankarta el koydu. Bölge illerinin yanı sıra Türkiye’nin bir çok ilinden çok sayıda kadın örgütü, platform ve kadın aktivist operasyonu “kadın mücadelesine saldırı” olarak değerlendirerek, gözaltındaki aktivistlerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

TJA aktivistleri Diyarbakır’da basın açıklaması yaptı

TJA: Şiddetle mücadele eden tüm kadın hareketlerine gözdağı

TJA aktivistleri, salgın nedeniyle sosyal mesafeyi uygulayarak BDP Genel Merkez binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, üyelerine yönelik gözaltıların operasyon değil, “askeri bir harekat” ve “darbe” olduğunu söyledi.

Gökkan, çocuk istismarı faili erkeklerin “af” adı altında serbest bırakılması ve evlilik yaşının 13’e düşürülmesi girişimlerini engellemeye yönelik çalışmaları sırasında gözaltınların yapılmasının tesadüf olmadığına işaret etti. “Saldırının” TJA başta olmak üzere şiddetle mücadele eden tüm kadın hareketlerine gözdağı olduğunu belirten Gökkan, arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

Rosa Kadın Derneği’nin çocuk istismarına ‘af’ girişimine karşı yapılan eylem karşı yaptığı protesto eyleminden

Rosa Kadın Derneği: Hukuksuz uygulamayı asla kabul etmiyoruz

Rosa Kadın Derneği’nin twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Şiddete maruz kalan kadınların başvurabileceği kadın örgütüyüz biz. Yapılanlara karşı öfkeli ve endişeliyiz, kadınların şiddet karşısında yalnızlaşması, haklarının ve kazanımlarının gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Gözaltında tutulan arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın!” denildi.

Derneklerine yapılan hukuksuz uygulamayı asla kabul etmediklerinin ifade edildiği paylaşımda, “Tüm kadın kurumlarını Rosayla dayanışmaya çağırıyoruz.” çağrısı yapıldı.

Çağrıya çok sayıda kadın örgütünden ortak açıklama

Rosa Kadın Derneği’nin tüm kadın kurumlarına yaptığı çağrıya kısa sürede yanıt verildi. Çok sayıda kadın örgütü, platformu ve kadın aktivist basın açıklamaları yaparak, dayanışma mesajları gönderdi. Sosyal medyada da çok sayıda dayanışma mesajı paylaşıldı.

Sığınaklar Kurultayı bileşeni 20 kadın örgütünden açıklama

Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultay bileşeni bağımsız 20 kadın örgütü ortak açıklama yaptı. Açıklamada, Rosa Kadın Derneğinin, şiddetten uzaklaşmak isteyen kadınlara kamu kurumları tarafından verilmeyen desteklerin sağlandığına dikkat çekilerek, kadınların güçlenmelerinin sağlandığı çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

Yaşananların aynı zamanda şiddetten uzaklaşmak isteyen kadınların mücadelesine de müdahale olduğuna işaret edilen açıklamada, “Dernekten destek alan kadınların bilgilerine el konulması gizliliği ihlal ettiği gibi kadınların güvenliklerini de tehdit etmektedir.” denildi. Açıklamada gözaltına alınan kadın aktivistlerin derhal serbest bırakılması, el konulan belgelerin iade edilmesi ve kadınların gizliliğini tehdit edecek her türlü zararın giderilmesi talep edildi. Kurultay bileşenlerinden 20 bağımsız kadın örgütü şunlar:

Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM), Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Aydın Söke Kadın Sığınma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Buca Evka-1 Kadın Kültür ve Dayanışma (BEKEV), Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Dern. ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER), Çiğli Evka-2 Kadın Kültür Derneği (ÇEKEV), Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER), Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), Koza Kadın Derneği, Mersin Bağımsız Kadın Derneği (BKD), Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, Muğla Emek Benim Kadın Derneği, Şanlıurfa Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği, Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği (UGKDD),Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP)

‘Saldırılara karşı daha fazla mücadele edeceğiz’

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, HDP Kadın Meclisi, DBP Kadın Komisyonu, Kadınların Kurtuluşu, Sosyalist Dayanışma Platformlu (SODAP) Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi ve Yeşil Sol Kadınlar da ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, şöyle denildi: “Biz kadınlar; iktidarın mesajını aldık. Erkek egemen sistemin, kazanılmış haklarımıza yönelen saldırılarına karşı daha fazla mücadele edeceğiz, daha fazla direneceğiz, sokakları terk etmeyeceğiz.”

Dicle Amed Kadın Platformu Rosa Kadın Derneği önünde açıklama yaptı

DKAP: Siz yöneldikçe biz daha çok güçleneceğiz

Diyarbakır’da Dicle Amed Kadın Platformu da (DKAP) Rosa Kadın Derneği binası önünde açıklama yaptı. Açıklamada konuşan platform üyesi Arin Zümrüt, her dönemde kadınların hedef alındığına dikkati çekti. Zümrüt, Rosa Kadın Derneği’nin bütün kadın kurumları kapatıldıktan sonra açıldığını hatırlatarak, “Mücadelemizi sekteye uğratamayacaksınız. Siz yöneldikçe biz daha çok güçleneceğiz.” dedi.

Diyarbakır Barosu: Pandemi sürecinde kapılarını kapatmadı

Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi de, yaptığı yazılı açıklamada, Rosa Kadın Derneği’nin kurulduğu günden bu yana kadınların hak ve özgürlükleri için mücadele ettiğine dikkat çekti. Açıklamada, “Pandemi sürecinde tüm risklere rağmen kapılarını kapatmayan az sayıdaki kurumdan biridir.” denildi.

Ankara Kadın Platformu: Biz bu sahneleri daha önce de görmüştük

Ankara Kadın Platformu da yaptığı yazılı açıklamada, salgın süreci boyunca kadınları şiddetten korumak için tek bir adım atmayanların pandemiyi fırsata çevirdiği ve kadın mücadelesine saldırılar gerçekleştirdiği belirtildi.

75 yaşındaki Barış Annesi Havva Kıran gözaltına alınan aktivistler arasında

“65 yaş üstünün sokağa çıkması tehlikeli” diyenlerin 75 yaşındaki Havva Kıran’ı gözaltına aldığına dikkat çekilen açıklamada, “Biz bu sahneleri daha önce görmüştük. OHAL sırasında da kadınların destek alabileceği kadın kurumları basılmış, gizli tutulan başvuru dosyalarına bile el konulmuş, derneklerin birçoğu kapatılmıştı. Sonucu da kadınların şiddet karşısında yalnızlaşması, haklarının ve kazanımlarının gasp edilmesi, başvuracak adres bulamamaları oldu.” denildi.

Kadın düşmanı politikaların başarılı olmadığına vurgu yapılan açıklamada, “Yine olmayacak! Kadınlar durmadı, durmayacak!” diye kaydedildi. Kadın kurumlarına saldırının tüm kadınlara saldırı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Bundan en büyük zararı görecek olanların da şiddetle yaşayan, mücadele eden kadınlar olacağını hatırlatıyoruz.” diye belirtildi.

HDP kadın meclisleri de, Urfa, Antep, İzmir, Şırnak, Mardin, Ankara, Antep, Adana, Hatay, Mersin, Ağrı, Kars, Hakkari, Muş, Van, Manisa, Muğla, Batman, Siirt ve Antalya illerinde yaptıkları açıklamalarda tepki gösterdi.

Kaynak: MA’da geçen bilgilerden derlenmiştir