Sağlık emekçileri ek ödemelerini istiyor

Sağlık emekçileri, üniversite hastanelerinde görev yapan bütün sağlık emekçilerinin tavandan ek ödemelerinin yapılmasını istedi

SES üyesi sağlık emekçileri, İbni Sina Hastanesi önünde alkışlı eylem ile ek ödemeleri istedi. Fotoğraf: MA

Koronavirüs nedeniyle büyük risk altında mesai yapan sağlık emekçileri ek ödemelerinin bir an önce yapılması için alkışlı eylem gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi önünde toplanan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi sağlıkçılar, üniversite hastanelerinde söz verildiği halde ödemesi geciktirilen tavandan ek ödemelerin bir an evvel ödenmesini talep etti.

SES’in başlattığı 1 dakikalık alkışlı protesto eylemlerinin ikincisinde “Çalışma barışını bozma, sağlık işi ekip işidir” pankartı açıldı ve “Salgın nedeniyle 1 yıl yıpranma payı”, “Temel ücretler arttırılsın”, “Sağlıkta Dönüşüm Programı’na son verin” dövizleri taşındı.

‘Ayrımcılık yapılıyor’

Açıklamada konuşan SES Ankara Şube Eş Başkanı Nazan Karacabey, “Sağlık hizmeti ekip işidir, Kovid-19 sürecince bütün sağlık emekçileri fedakârca görevini ifa etmiştir. Hastane yönetimleri ise sağlık emekçileri arasında ayrım yaparak tavandan ek ödemelerin ödenmesinde eşitsiz davranmışlardır. Bir an evvel, sağlık emekçileri arasında ayrım gözetilmesin ödemelerin tavandan yapılmasını bekliyoruz” diyerek taleplerini yineledi.

‘Kaynak aktarılmalı’

Hükümetin bir an önce üniversite hastanelerine yeterli kaynak aktarması gerektiğini ifade eden Karacabey, “Pandemi süresinde tüm riskleri göze alıp mücadeleyi sürdüren biz sağlık emekçilerinin emeği Üniversite Hastaneleri’nin ekonomik sıkıntıları var denilerek gasp edilemez. Birçok kamu çalışanının evlerine kapandığı bu dönemde sağlık ve sosyal hizmet emekçileri büyük bir titizlik ve özveriyle her alanda sağlık hizmeti sunmuşlardır” şeklinde konuştu. MA – ANKARA