Sakarya’da havai fişek fabrikasında patlama

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında patlama meydana geldi.

Vali Kaldırım’ın fabrika sahibinin içeride yaklaşık 150-200 kişi bulunduğunu bildirdiğini belirterek, müdahalenin sürdüğünü şu ana kadar 56 yaralının hastanelere sevk edildiğini ifade etti.

Alınan bilgiye göre, Sakarya’nın Hendek ilçesindeki Yukarıçalıca mevkisindeki bir havai fişek fabrikasında henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu.  Patlama sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyuldu. Patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı. Bölgeye, çok sayıda sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

‘Patlamalar devam ettiği için olaya müdahale edilemiyor’

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım AA muhabirine havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada, AFAD, sağlık, itfaiye UMKE, jandarma, emniyet dahil tüm birimlerin orada olduğunu ifade etti. Kaldırım, “Fabrika etrafında tüm güvenlik tedbirleri alındı. Havai fişek fabrikası olduğu için, patlamalar devam ettiği için şu anda olaya müdahale edemiyoruz. Ben de olay yerine varmak üzereyim.” dedi.

‘Yaklaşık 15-200 arası insan var’

Vali Kaldırım, şu bilgileri aktardı: “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 arası insan var ama patlamalar devam ettiği için müdahale edilemiyor. Olayı yakından takip ediyoruz. Bütün çevre güvenliğini aldık, vatandaşların yaklaşmasına müsaade etmiyoruz. Gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

’56 yaralı hastanelere sevk edilmiştir’

Vali Kaldırım daha sonra twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Hendek ilçemizde bir fabrikada meydana gelen patlama ile ilgili bütün ekiplerimizin arama, kurtarma ve olaya müdahale çalışmaları yoğun şekilde devam etmektedir. Şu ana kadar intikal eden herhangi bir can kaybı yoktur. 56 yaralımız hastanelere sevk edilmiştir.” dedi.

AA – SAKARYA