‘Saldırı amaçlı kitaplar’ Meclis’e alınmıyor !

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın Meclis’e girişte ziyaretçilere yönelik kitap yasağı sorusunu TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç “Saldırı amaçlı kullanılabileceği değerlendirilen her türlü materyalin emanete alındığı” şeklinde yanıtladı.

CHP İstanbul Milletvekili ve İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mahmut Tanal, Meclis’e gelen ziyaretçilere yönelik kitap yasağını soru önergesi yoluyla TBMM gündemine taşımıştı. Tanal’ın önergesine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’ten ilginç yanıt geldi. Ziyaretçilerin yanlarında bulunan ve milletvekillerine dağıtılmak üzere getirilen her türlü tebrik, davetiye, mektup, CD, DVD gibi dokümanların TBMM Başkanlığı görevlilerince belirlendiğini belirtti. Bilgiç, belirlenen kitapların güvenlik kontrolü yapıldığını bildirdi.

‘Kitap yasağı ile ilgili mevzuat yok’

Bilgiç, kitap ve benzeri basılı yasal dokümanların, dağıtım amacıyla TBMM’ye girişleri dışında, herhangi bir yasaklama veya emanete alınmasıyla ilgili mevzuat bulunmadığını kaydetti. Ziyaretçilerin yanlarında bulundurdukları her türlü kitap ve benzeri dokümanların arama noktalarında zehirli ve patlayıcı maddelere karşı güvenlik gerekçesiyle kontrol edildiğini bildiren Bilgiç, “Yasal ve dağıtım amaçlı olmayan dokümanların emanete alınması söz konusu değildir.” dedi.

Bilgiç’in yanıtında yalnızca TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulu’nun 22 Mart 2019/1 sayısı Kararı’nın 3’üncü maddesi uyarınca “Güvenliği doğrudan ilgilendiren ve saldırı amaçlı kullanılabileceği değerlendirilen, ziyaretçi ve personelin yanlarındaki her türlü materyal gerekli inceleme yapılarak gerekirse emanete alınmaktadır” yanıtı dikkat çekti.

Tanal, CHP eski İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Mustafa Balbay’ın Deniz Gezmiş’i anlattığı “Bitmeyen Deniz” adlı kitabının Meclis’e sokulmadığını kamuoyuna duyurarak ‘Kitap yasağına’ ilişkin soru önergesi vermişti.