Savunma Sanayii Başkanı’na istifa çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Özkoç, Altay Tank üretimi için tek bir çivi çakılmadığını belirterek Savunma Sanayii Başkanı Demir’i istifaya çağırdı.

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç – AA

Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in Altay Tankı üretimi ile ilgili açıklamasına yönelik değerlendirmesine yanıt verdi. Özkoç, yaptığı yazılı açıklamada Altay Tankı seri üretim ihalesi sözleşmesinin 9 Kasım 2018 tarihinde Savunma Sanayi Başkanlığı ve BMC arasında imzalandığını hatırlattı.

Özkoç Demir’i kast ederek, “Altay Tankı ihale sözleşmesini, sen imzaladın. İlk tank, 18 ay sonra teslim edilecek açıklamasını sen yaptın. Aradan 14 ay geçmiş, bir tek çivi çakılmamış. Bilemedik, öngöremedik ne demek… Derhal istifa et!” dedi.

‘Tek sorumluluğunuzu Saray’a karşı düşünmeyin’

Demir’e Savunma Sanayi Başkanı olarak ülkeye ve millete karşı sorumluluğu olduğunu ifade eden Özkoç, “Bazı açıklamaları yaparken tek sorumluluğunuzun Saray’a karşı olduğunu düşünmeyin, size teslim edilmiş Türk Savunma Sanayi’ne, milletimize karşı görevlerinizi unutmayın.” diye kaydetti.

’Tek bir çivi çakılmadı’

Aylardır Türkiye’nin gündeminde Altay Tankı ve Altay Tankı’nın üretimi için apar topar devredilen Tank Palet Fabrikası olduğuna işaret eden Özkoç, “Aylardır tüm kamuoyuna, Altay Tankı’nın Tank Palet Fabrikası’nda üretildiği, bunun acil bir iş olduğu yalanı anlatılıyor. Şimdi çıkmış, 14 ay sonra, Altay Tankı için tek bir çivi çakılmadığını söylüyorsunuz.” dedi.

Altay Tankı’nın acil üretimi gerekli diye aylardır tek bir çivi çakılmadığına dikkat çeken Özkoç, “Biz dersimizi çok iyi çalışıyoruz, siz aklınıza, vicdanınıza ve bürokrat kimliğinize sahip çıkın!” diye kaydetti.

Demir, Özkoç’un Altay Tankı projesinin iptaline yönelik açıklamasına karşı “Altay tankı nedir, prototip nedir? Güzelce derslerine çalışsınlar ondan sonra bizimle muhatap olsunlar.” demişti.