Şener: Devlet kurullarında konuşulmadan karar verilir

CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, kişisel tecrübelerine dayanarak devlete ait kurulların hemen hemen tamamının bir işe yaramadığına dikkat çekerek, Bakanlar Kurulu’nda geçen çoğu kararın Bakanlar Kurulu’nda hiç konuşulmadan geçtiğini söyledi.

CHP’li Abdüllatif Şener yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuştu.

AK Parti kurucularından aynı zamanda eski Başbakan Yardımcısı CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Yeni1Mecra’dan gazeteci İrfan Uçar’ın sorularına çarpıcı yanıtlar verdi.

Şener Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu ve Bakanlar Kurulu ile ilgili sorulara ilginç yanıtlar verdi. Şener, şahsi tecrübelerine dayanarak Türkiye’deki devlete ait kurulların hemen hemen tamamının bir işe yaramadığını söyleyerek, “O kurullarda bir şey üretilmez, bir fikir de üremez, bir bilgi de üremez. O kurulların aldığı kararlar etkili de olmaz, ülkenin bir derdini bir sorununu da çözmez. Onun ötesinde karar vericilerin kulağına fısıldayacağınız bir cümle daha etkili olur. Bu her zaman öyle olmuştur” dedi.
Milli Güvenlik Kurulu üyeliğinin yanı sıra 6 yıl da Bakanlar Kurulu tecrübesinin olduğunu hatırlatan Şener, “Çok sayıda ikincil kurul var biraz daha etkili olabiliyor. Mesela amatörce çalışılan kurullar. Mesela Ekonomi Koordinasyon Kurulu başkanıydım. Ekonomi bürokratlarıyla ilgili bakanlarla beraber toplandığımızda gerçekten ekonomiyi irdelerdik. Ama tabi Başbakanın başkanlığında toplanan bir kurul gibi olmadığından o daha yüz yüze ilişkilerle daha sıcak tartışmaya müsait bir ortamdı. Ama resmi kurullarda öyle yürümüyor. En önemli konuyu es geçiyorlar. Üçüncü sınıf konuları saatlerce konuşuyorlar. Bakanlar Kurulu da öyledir” dedi.

Bakanlar Kurulu’ndan çok sayıda kararın geçtiğine ve çoğu kararın hiç konuşulmadığına dikkat çeken Şener, “Siz başka konuları konuşurken Bakanlar Kurulu’nda 30-40 kararnameye imza atarsınız, kimini incelersiniz kimini inceleyemezsiniz. Sonrasında şu da çok yaşanmıştır. Siz imzaladıktan sonra altındaki metinde değişiklikler yaparlar” diye belirtti.


‘YİK önemli kişileri yanında tutma amaçlı’
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nu da eleştiren Şener, “Maaşları bağlanmış çok yüksek maaşta alıyorlar ama bu kurulları daha çok bir takım siyasetçileri ve karar vericinin önemli gördüğü isimleri siyaseten yanında tutma, onlara ilave gelir temin etme araç olarak görmek lazım. Yoksa Sayın Cumhurbaşkanı o kurul üyelerinden ne yararlanacak siz bana söylesenize? Olaylara bakış tarzlarını bilirim ne katkıları olacak” diye kaydetti. Şener, sözlerine şöyle devam etti: “Devlette isabetli karar verebilmek için icranın ve önemli bilgilerin aktığı damarların içerisinde görev almak lazım. Siz bu damarların içinde yoksanız danışman diye dışarıdan gelip de bilmem aylık haftalık bir saat oturuyorsanız zaten devlet çarkının içerisindeki somut yürüyen işlerden haberiniz yoksa söyleyeceğiniz şeylerin hepsi de yanlış olur zaten.”
Şener, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’la ilgili de ilginç bir benzetme yaptı.