Sıhke Gölü’ndeki balık ölümleri incelemeye alındı

Van’da Sıhke Gölü’ndeki balık ölümlerinin Van Çöplüğü Toplama Merkezinin atık sularından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Su ve balıklardan alınan numuneler incelemeye alındı.

Van’ın İpekyolu ilçesindeki Sıhke Gölü’ndeki balık ölümleri, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirdi. Gölde çok sayıda ölü balık olduğunu fark eden vatandaşlar, Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bildirdi.

Bölgeye gelen ekipler ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Ataman Altuğ Atıcı, sudan ve balıklardan aldıkları numuneleri incelemeye aldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yaklaşık 200 sazan balığının öldüğü gölde yapılan incelemelerde su sıcaklığının normal seviyede olduğu belirtildi.

‘Van Çöplüğü Toplama Merkezi atık suları gölete dökülüyor’

Analizlerde su seviyesinin, geçen yıllara oranla normal seviyede olduğunun görüldüğünün ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sıhke Gölü’nün karşısında bulunan Van Çöplüğü Toplama Merkezinden gelen atık suyun gölete döküldüğü görülmüştür. Balık ölümlerinin çoğunun atık suyun gölete döküldüğü bölgede yaşandığı anlaşılmaktadır. Balık ölümlerinin atık sudan kaynaklanmış olabileceği tahmin edilmektedir. Ekipler tarafından yapılacak detaylı çalışmalardan sonra balık ölümleri hakkında net bilgi verilecektir.”

AA – VAN