Siirt’te etek boyu ölçülen ve hakarete uğrayan öğrenciler emniyette ifade verdi

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Kurtalan Anadolu Lisesi Müdürü Fersende Karataş’ın kız öğrencilere uyguladığı psikolojik şiddeti sosyal medya hesabından paylaşarak kız öğrencilerin etek ve pantolon boylarını ölçüldüğünü açıkladı. Ses kaydının sosyal medya hesabından paylaşılması ile Milli Eğitim Bakanlığı okul müdürünü açığa alırken, kız öğrenciler emniyette ifade verdi. Müdür Karataş da öğrencilerden şikayetçi oldu.

Kurtalan Anadolu Lisesi Müdürü Fersende Karataş’ın kız öğrencilerin etek boylarını ölçmeye çalıştığına dair ses kaydının sosyal medyada paylaşılması ardından gelen tepkiler üzerine savcılık ve MEB harekete geçti.

Öğrencilerin ağladıkları duyulan kaydın ortaya çıkması ile soruşturma başlatan Milli Eğitim Bakanlığı okul müdürü Fersende Karataş’ı açığa aldı.

MEB’den yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Siirt Kurtalan Anadolu Lisesinde, okul müdürü tarafından bir öğrenciye ‘psikolojik şiddet uygulandığı ve hakaret edildiği’ iddiasıyla ilgili, bahse konu olan okul müdürü açığa alınmış olup konuyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.”

Ayrıca yaşananları incelemek üzere görevlendirilen müfettişler ise tarafları dinlemek üzere ilçeye gitti.

Kurtalan Öğretmen Evi’nde müfettişlerin öğrencilerden yaşananları dinlediği bildirildi. Kurtalan Savcılığı’nın da konuya ilişkin soruşturma başlatılması üzerine öğrenciler ifadeleri alınmak üzere Kurtalan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Müdür: ‘Bana komplo kurdular’

Mağdur olarak ifadelerine başvurulan öğrencilere emniyette Karataş’ın daha önce de kendilerine hakaret edip etmediği ve darp edilip edilmedikleri soruldu. Karataş’ın kendilerine daha önce de hakaret ettiğini söyleyen öğrenciler Karataş’tan şikayetçi oldu.

İfade işlemlerinin tamamlanmasının ardından emniyetten ayrılan öğrencilerden alınan bilgiye göre okul müdürü Fersende Karataş da öğrencilerden ‘Bana komplo kuruldu’ diyerek şikayetçi oldu. Öğrencilerden alınan bilgiye göre Karataş ayrıca ‘Öğrenciler HDP’li ve kayıt alırken beni bilerek kışkırttılar’ dediği de öğrenciler tarafından iddia edildi.

yeni1mecra’ya açıklama yapan bir öğrenci ise şunları söyledi:

“İki gün üst üste yaşanan kıyafet kontrolü öğrencileri rencide edici bir şekildeydi. Yurt müdürü tarafından kıyafeti uygun bulunmayan öğrenciler kenara alındı. Fersende Hoca geldiği zaman kenara alınan öğrencilere konferans salonunda ‘Terbiyesizler, ahlaksızlar; siz okula bedeninizi sunmaya gelmiyorsunuz’ gibi sözler söylendi. İkinci gün de aynı şeyler yaşandı. Bu defa karşı çıkan, hakkını savunmaya çalışan bir öğrenciye ‘Burası senin yatak odan değil, buraya mayoyla gelemezsin’ gibi sözler söylendi. Bu sözlerin söylendiği öğrenci ağlayarak salondan çıktı. Fersende Hoca, sözlerine devam ederken sinir krizi geçirip bayılan öğrenciler oldu. Bugün ise birkaç arkadaşımız önce müfettişe ifade vermesi için çağrıldı. Arkadaşlarımız ayrıca emniyete de ifade verdi.”