Sinbo işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Sendikal faaliyetleri nedeniyle zorla ücretsiz izne çıkarılan Sinbo işçilerinin eylemleri sonuç verdi. Haklarını alan işçiler Pazartesi günü işbaşı yapacak.

Zorla ücretsiz izne çıkarılan Sinbo işçilerinin başlattığı direniş 31. gününde kazanımla sonuçlandı.

Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası’na (TOMİS) üye oldukları için işten çıkarılan ve işten çıkarıldıktan sonra Sinbo firmasına ait Haramidere fabrikası önünde çadır direnişinde bulunan işçilerin eylemi sonuç verdi. 11 Eylül’den bu yana ücretsiz izne çıkarılan 6 işçi 18 Kasım’da başladıkları eylemlerinin 31’inci gününde taleplerinin karşılanması üzerine direnişlerini sonlandırdı. Sinbo işçilerinin direnişi sonuç vermiş oldu.

Pazartesi işbaşı yapacaklar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden birkaç müfettişin “Direniş Çadırı”na gelerek kendilerinden konu hakkında bilgi istediklerini aktaran TOMİS Yönetim Kurulu Üyesi Onur Eyidoğan, müfettişlere başından beri yaşanan hukuksuzlukları anlattıklarını kaydetti. Ardından müfettişlerin fabrika yönetimi ile görüşmek üzere fabrikaya gittiğini ve 4 saat boyunca görüştüklerini paylaşan Eyidoğan, görüşmenin ardından ise müfettişlerin tekrar yanlarına gelerek, fabrika yönetiminin yaşanan hak kayıplarını giderme sözü verdiğini aktardığını söyledi. Eyidoğan, “Sonrasında işçilerin hak kayıpları, ücretleri yatırıldı. Ayrıca işçiler, Pazartesi işbaşı da yapacaklar” dedi.

‘Mücadeleye devam’

Müfettişlerin durumu takip etmek için Çarşamba günü tekrar fabrikaya geleceklerini söylediklerini aktaran Eyidoğan, “Herhangi bir sorun yaşanıyor mu, yaşanmıyor mu gelip takip edecekler. Hem basın yoluyla hem kamuoyunun duyarlılığı ile hem de Meclis’te verilen soru önergeleri ile mücadelemiz kazandı. Ortak bir kazanım oldu. Bizler bu tür haksızlıklara karşı her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü sermayeye muazzam teşvikler veriliyor ancak işçiler sefalet içinde bırakılıyor. Bugün bizim direnişimiz kazanımla sonuçlandı ancak birçok işçi hakkı için direniyor. Onların hakkı için de direnmeye devam edeceğiz. Onlarla olacağız. AKP-MHP iktidarı tarafından getirilen ‘Ücretsiz izin yasası’ kaldırılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu daha başlangıç mücadeleye devam” mesajı verdi. 

MA