Sincan’daki hayvan katliamına 4.5 yıl hapis

Ankara Sincan’da çocuk parkına zehirli et atan kasap İsmail Koç’a 3 sahipli köpeği zehirleyerek öldürmek suretiyle “sahipli mala zarar vermek suçundan” toplam 4.5 yıl hapis cezası verildi.

Gazeteci İrfan Uçar hayvan katliamı davasını takip etti

Ankara Batı Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasına sanık İsmail Koç, köpekleri zehirlenen Handan Hancıoğlu, Ebru Gökdemir ve Melisa Yalnız ile Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, Ankara Barosu Hayvan Hakları Kurulu’nu temsilen Av. Gülsüm Arıcı katıldı.

Hakim, sanık ile hayvan sahiplerinin uzlaşmacı huzurunda uzlaşmadığını ve tutulan tutanağın mahkemeye geldiğini kaydetti.

Sayılgan: Vereceğiniz ceza emsal olmalı

HAYTAP Temsilcisi Sayılgan, sanığın cezadan kaçmak için pişman olduğunu söylediğini ve verilecek cezanın caydırıcı olmasını istedi. Bilirkişinin çevreye zarar vermediği yönündeki raporunun dikkate alınmamasını da isteyen Sayılgan, “Köpekler zehirlendi, köpek kusmuklarını yiyen kuşlar da öldü. Ayrıca zehir atılan yer çocuk parkı. İnsanlar da zehirlenebilirdi. Çevreye kalıcı zarar verilmiştir” dedi. Sayılgan, HAYTAP sitesine binlerce mesaj geldiğini belirterek, “Bu katliamda yüreği yanan insanlar var. Vereceğiniz karar caydırıcı ve emsal olmalı” diye konuştu.

Hancıoğlu: Telefonumda can çekişen hayvanın videosu var

Ebru Gökdemir de sanık yakınlarının duruşma sonralarında kendilerini tehdit ettiğini belirterek sanığın pişman olmadığını anlattı. Handan Hancıoğlu ise zehirlemeden sonra zehirli etleri topladıklarını ancak daha sonra yeniden atıldığını ve köpeklerin zehirlenmeye devam ettiğini belirtti ve buna ilişkin olarak telefonundaki videonun istenirse izlenebileceğini kaydetti.

Sanık kasap Koç: Pişmanım

Ancak mahkeme heyeti videonun izlenmesini talep etmedi ve sözü sanık İsmail Koç’a verdi. Koç da, olaydan bu yana psikolojisinin bozulduğunu, iş ve aile hayatının bozulduğunu belirterek pişman olduğunu söyledi.

Öldürülen sahipsiz hayvanlar için bir ceza yok!..

Mahkeme heyeti 10 dakikalık müzakereden sonra sanık Koç’u “Çevreye kalıcı zarar verme suçundan” beraat kararı verdi. Mahkeme, 3 sahipli köpeği zehirleyerek öldürmek suretiyle “sahipli mala zarar vermekten” toplam 4.5 yıl hapis cezası verdi. Böylece mahkeme zehirlemeden dolayı öldürülen 6 köpekten 3’ü ile 14 güvercinin “sahibi olmadığı” için herhangi bir cezai yaptırım uygulamamış oldu.

HAYTAP Temsilcisi Sayılgan ve köpekleri zehirlenen şikayetçiler Yeni1Mecra’dan İrfan Uçar’a konuştu.

yeni1mecra