Şmuni Diril’in cesedi bulundu, eşi Hurmuz Diril ise hala kayıp

Kendilerinden 11 Ocak’tan bu yana haber alınamayan İstanbul Keldani Kilisesi pazazı Remzi Diril’in annesi Şmuni Diril’in cesedi bulundu. Babası Hurmuz Diril’den ise hala haber alınamıyor.

Şmuni Diril’in cesedi bulundu (solda), eşi din insanı Hurmuz Diril’den ise hala haber yok.

HABER MERKEZİ – Haberi İsveç’te yayın yapan Suroyotv televizyonu flaş olarak verdi. HDP’nin Süryani Milletvekili Tuma Çelik, 11 Ocak’tan bu yana kendilerinden haber alınamayan Keldani din insanı Hurmuz Diril ve eşi Smuni Diril’e ilişkin #Yeni1mecra’ya şu bilgileri verdi.

“Bugün Şırnak Beytüşşebap’ta bulunan büyük oğlu Kovankaya (Mehre) Köyü’nün yakınında geçen Gezi Çayı’nın kenarında annesinin cesedini görüyor. Bizlere haber verdi. Hemen jandarma ve savcıyı bilgilendirdik. Cenaze hala köyde, savcının gelmesini bekliyorlar. Ben de Midyat’tayım, yarın köye geçeceğim. Diğer oğlu İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril de yarın köye gelecek.”

Tuma Çelik, Smuni Diril’in cesedinin bulunması üzerine kayıp eşi Hurmuz Diril’in aranıp aranmadığı yönündeki soruya, “Zaten kimse aramıyordu. Haber verildi, daha köye bile gelinmedi. Hızlandırmaları için ikinci kez aradık” dedi. Çelik, olay yeri incelemesinden sonra otopsi yapılması için talepte bulunduklarını da kaydetti. Çelik, cenazenin muhtemelen Şırnak’ta otopsi yapılabileceğini söyledi.

Çelik, ailenin Diril çiftinin kaçırıldığına dair suç duyurusu dilekçelerinin bulunduğunu hatırlatarak, “Savcılık soruşturma başlatmış ama gizlilik kararı almış” diye konuştu.