‘Soma Katliamı’ davasının 3. duruşması başladı

301 madencinin hayatını kaybetmesine ilişkin sorumluların yargılandığı Soma Katliamı davasının 3. duruşması başladı.

Duruşma öncesi açıklama yapan dava avukatlarından Can Atalay, “Olmadık tezgahlara heves ettiler. Biz bunların bir kısmını bozduk. Fakat henüz yolun başındayız. Hepsini teker teker bozacağız.” dedi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen patlamada 301 maden işçisinin hayatını kaybetmesinden sorumlu olanların yargılandığı Soma Katliamı davasında verilen cezalar Yargıtay tarafından bozulmuştu. Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden başlayan yargılamanın 3’üncü duruşması bugün görülüyor.

Adliye önüne yürüyüş

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nden görülecek olan duruşma öncesi patlamada hayatını kaybeden madencilerin aileleri, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile çok sayıda sendika ve siyasi parti temsilcileri Akhisar İstasyon Meydanı’nda bir araya gelerek adliye önüne yürüdü. 

Yoğun yağmur altında yapılan yürüyüşte “Unutmadık, unutmayacağız” ve yaşamını yitiren 301 madencinin isminin yazıldığı pankart taşındı. Yürüyüşte sık sık  “Soma’nın körümü katilleri yakacak”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak” “Soma’yı unutma, unutturma”, “AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Diyarbakır, Ankara ve Suruç katliamları hatırlatılarak “Adalet” sloganı yükseldi. 

‘Henüz yolun başındayız’

Adliye önünde açıklama yapan dava avukatlarından Can Atalay, verdikleri mücadelenin adalet mücadelesi olduğunu belirterek, Soma’daki katliamın olacağının öngörülmesine rağmen önlenemediğine işaret etti. Atalay, şöyle devam etti:

“Davamız ekmeğini kazanırken öldürülenlerin davasıdır. Türkiye’de işçi canı sarf malzemesi görülmesin diyedir. Soma bunun ilk adımıdır. Türkiye’nin dört bir yanı Soma’ya bakıyor. Olmadık dümenler çevirdiler. Olmadık tezgahlara heves ettiler. Biz bunların bir kısmını bozduk. Fakat henüz yolun başındayız. Hepsini teker teker bozacağız.”

Kozağaçlı’nın SEGBİS ile katılması talebine ret

Açıklama sonrasında duruşmanın görüleceği salona geçildi. Duruşma kimlik tespiti ardından başladı. Sanıklar bir kez daha duruşma salonuna gelmedi. Mahkeme heyeti avukatların reddi hakim taleplerinin Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ret edilmesine ilişkin kararı okudu.

Dava avukatlarından tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı’nın Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılma talebi, “Vekillerin tek başına SEGBİS ile bağlanması mümkün değil” denilerek reddedildi. Talebin reddedilmesi üzerine avukatlar söz aldı.

Avukat Hatice Aslan Atabay, “Meslektaşımız özgür iradesi ile burada avukatlık yapamıyor. Bakanlık genelgeleri gerekçe gösterilerek Kozağaçlı’nın duruşmaya katılması kısıtlanamaz” dedi. Avukat Mursel Ünder de, “Avukatın katılması hakkında Ceza Muhakemeleri Kanunu’ndaki (CMK) kanunun kısıtlayıcı olmadığı çok açıktır” diye belirtti. 

‘Yüzlerce müvekkili olan avukatı göz göre göre engelliyorsunuz’

Avukat Seçil Ege Değerli de CMK’nin zorlanarak Kozağaçlı’nın katılma talebinin reddedildiğini söyledi. “Yapılan avukatlık kanuna ve TCK’ye aykırıdır” diyen Değerli, şunları ifade etti:

“Heyet olarak karar verdik dediniz ama savcılıktan görüş bile istemediniz. Bu yargılamada vekaleti bulunan yüzlerce müvekkili olan bir avukatı göz göre göre engelliyorsunuz. SEGBİS gibi teknolojik yöntemleri kanunu dolanmak için kullanamazsınız. Sizi neden reddettiğimiz bir kez daha anlaşıldı. Biz burada aileler adına hareket ediyoruz. Bu yargılamada yüzlerce müvekkili bulunan avukatın savunma hakkını müvekkillerine bakarak reddettiniz. Tayininize rağmen yargılamaya çıktığınız yetmiyormuş gibi meslektaşımızın duruşmaya katılmasını engelliyorsunuz. Kozağaçlı’nın duruşmaya katılması bugün bir zorunluluktur.”

‘Sizden talebimiz bu perdeyi yırtın’

Avukat Can Atalay da, “Kozağaçlı için kıyas yaparak uyguluyorsunuz” diyerek tepki gösterdi. Yaşanan gelişmeleri “tiyatro” olarak yorumlayan Atalay, “Sizden talebimiz bu perdeyi yırtın. Sizden önceki görülen duruşmada savcı mütalaa hazır dedi. Sonra ara verildi ve mütalaa verilmedi” şeklinde konuştu.

‘Bir kez olsun kararı siz verin’

“Doğal yargıç ilkesi defalarca ayaklar altına alındı” diyen Atalay, şöyle devam etti: “Ancak 3 buçuk yıldır bir kez olsun kararı siz verin. Sizin heyetiniz bu sanıklar ile ilgili madencilik yapamaz diye karar verdi. O karar İzmir İstinaf Mahkemesi’nde kalktı. Can Gürkan ile ilgili uyguladıklarınızı Kozağaçlı için uygulamıyorsunuz. Bu bir tören, amiyane tabirle tiyatro. Sizden talebimiz bu tiyatroya son verin. Geçen duruşmada reddedilen bir hakimsiniz. Dosyada itimattınız kalmadı. Tezgah çok büyük. Mesele sizi aşar. İnsanlığımızı savunuyoruz.” 

‘Kozağaçlı yasa dışı bir kararla halen tutuklu’

Avukat Nergiz Tuba Aslan da, “Kozağaçlı’nın özgürlüğünden yoksun olması toplumsal davalarındaki etkisidir. Bunlardan biri de Soma davasıdır. Yasa dışı bir kararla halen tutuklu. Özgürlüğünden yoksun bırakılmış durumda. Bakanlık genelgesiyle dayandırarak bunu kısıtlamayasınız. Kozağaçlı, SEGBİS ile bağlanması gerekiyor” dedi.  

‘Nasıl bir zorunluluk var Can Gürkan hakkında?’

“Can Gürkan’ın burada hazır edilmesini istedik ancak reddedildi” diyen Aslan, “CMK 196-4’ten bahsediyorsunuz. Nasıl bir zorunluluk hali var Gürkan hakkında? Gürkan ilk duruşmada, SEGBİS odasında bile duruşma sonuna kadar beklemedi. Kanunu açıkça dar yorumluyorsunuz. Kozağaçlı’nın katılmasını SEGBİS’ten bile olsa engelliyorsunuz.” diye konuştu. 

Avukat Nilgün Hasçelik, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) Ceza Dairelerinin, müşteki veya sanık vekillerinin SEGBİS’le dinlenebileceğine ilişkin kararını hatırlattı. Hasçelik, Kozağaçlı’nın son duruşmaya katılması gerektiğini vurguladı.

Kayıp yakınlarından mahkeme başkanına tepki

Mağdur vekillerinin talebi üzerine Kozağaçlı’nın esasa dair savunma verme talebi değerlendirmek üzere mahkeme heyeti oturuma ara verdi. Heyet ara kararı verirken duruşmayı takip eden kayıp yakınları, mahkeme başkanına “Elbistan’ın katillerini boşa çıkardığınız gibi bunu da boşa çıkaracaksınız. Sana inanmıyoruz” diyerek tepki gösterdi. 

Aranın ardında heyet, dava avukatlarının talebini reddetti. Duruşma, avukatların beyanlarıyla devam ediyor. 

MA – MANİSA