Tamzara Turizm tam zamanı diyor…

KORONA SONRASI ALTERNATİF TURİZM (1)

Adnan Genç

Galiba 15 yıl falan önceydi.. İstanbul Valiliği’nin koordinasyonunda ve İBB’nin ‘Turizm ve Yerel Kalkınma Platformu’nun kolaylaştırıcılığında, muhtemelen on yıl kadar çok sahici çalışmalar yaptık. Ben de ‘yarı resmi’ danışmanlardan biriydim. Resmen imzalı, mühürlü bir yazı gelmişti, Valilikten 12 danışman için… Böyle bir görev için iş tanımı belliydi ve kadromuz, topluca ‘Danışman’ olmuştuk. Çay, simit ve beyaz peynir karşılığında. Yani, gönüllüydük ama ayran gönüllü değil. Özellikle kültür ve turizm odaklı onlarca projeye hayat veren; yönlendiren ve uygulayan bir platformdur… Turizmin gelişimi ve tanıtımı için ciddi önerilerimiz oluyordu.

Koronu sonrası bugün-yarın turizm sektörü de gelişme bekliyor ama bu yıl gitti gibi. Yerli turist bile kurtaramaz, şimdilik… İnsanların yaşadığı ekonomik ve psikolojik travmaları nedeniyle turizmden geri kalacağını düşünüyorum. Üstelik hayli çok sayıda turizmci dostuma karşın… Umarım benim öngörüm yerle yeksan olur ve bu sektör dörtnala koşar.

Bu yazı dizisinde de alternatif doğa turizmi yapanları konuşturmak istiyorum. Görece olarak insanların daha kolay satın aldığı hizmetler sunuyorlar… Tabii kimi kurum yöneticileriyle de konuşmak istiyorum. Haydi bakalım, rastgele…

İlk sorularımızı hayli kapsamlı olarak Tamzara Tur kurucusu ve yöneticisi Cevdet Oğuz’a yönelttik ve aynı doğrultuda hayli tatmin edici yanıtlar geldi… Onu dinleyelim:

Korona biz duraklattı ama bitiremedi…

Turizmci, Cevdet Oğuz Sal Yaylasında… (Çamlıhemşin)

Bu Corona (Covid-19) denilen virus bizce hepimize iyi geldi. Sanırım birçoğumuzun bu şekilde biraz durması, neler oluyor diye düşünmesi ve birçok açıdan şapkayı önüne koyması gerekiyordu.

Konuştuğumuz çoğu turizmciden bu özeleştiriyi aldık. Açıkçası biz de öyle yaptık. Durmak bizi büyüttü ve iç döngümüz için çok iyi geldi.

Acentelerin büyük bir bölümü iş yapamadı ve halen de yapamıyor. Yaklaşık 15 Mart 2020 tarihinden beri durmuş bir haldeyiz. Üstelin Ekim ayına kadar olan gezi planlamalarının yarısını iade etmemiz gerekti. Yani planlaması netleşmiş girdilerden de feragat etmemiz gerekti.

Ekonomi sorunları haricinde en büyük krizimiz belirsizlik oldu ve bu kriz halen devam ediyor. Belirsizlikten dolayı halen önümüzdeki aylar için planlama yapmakta zorlanıyoruz.

Turizm sektöründe Maas Turizm dediğimiz kalabalık kitleler ile ucuza tur yapan ve müşteriyi de buna alıştıran kesim çok büyük zorluk çekecek. Kalabalık ile kimse uzun zaman hareket etmek istemeyecek.

Bizler gibi küçük gruplarla hareket eden acenteler ise daha avantajlı görünüyor. Zaten yıllardır uzman olduğumuz konu şu an bizlere zorunluluk olarak dayandı.

2-8 kişilik çok özel butik işler yapmaya başladık ve ilgi de görüyoruz. Özellikle geçmişte bizimle gezen tanıdığımız ve hastalık öyküsünü bildiğimiz gruplar hızla oluşmaya başladı.

Sadece on dakikada toplaşıveren bulutlar…

Ülkemizde bir Ecoturizm’den bahsetmek gerekir ise bunun en iyi yaşandığı yer şüphesiz Doğu Karadeniz olacaktır. Bizler Karadenizli olduğumuzdan dolayı uzun yıllardır Ecoturizm kapsamında deneyim ve yerel değerleri özümseyecekleri çok özel geziler yapıyoruz. Bu yıl için ise Temmuz ayından başlayacak en çok 8 kişilik özel geziler yapacağız. Geziler tabii ki Covid-19 salgını kapsamında özel tedbirlerle olacak. Yerel iletişim tamamen kontrollü maskeli ve fiziksel temas olmadan gerçekleştireceğiz. Covid-19 için manifestomuzu şu linkte toparladık.

Ayrıca manifesto öncesi katılımcılarımızla birlikte üç acente birleşerek bir anket düzenledik. Anket sonuçlarını bu linkten görmek mümkün https://www.tamzaratur.com/blog/covid-19-sonrasi-doga-turizmi-anketi-sonuclari

Elle yürüdüğümüz ıslak rotalardan biri daha…

Bizlerin kısa vadede planı Doğu Karadeniz’de önemli tedbirler ile hastalık öyküsünü bilebileceğimiz önceden tanıdığımız kişilere geziler yapacağız.

Covid-19 öncesi – şimdi – ve sonrası

Oldukça zor zamanlardan geçiyoruz; hep birlikte, ama ayrı ayrı… İnsanlık tarihi bundan önce de çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bazılarımız sevdiklerini, yakınlarını kaybetti; acılarınızı paylaşıyor ve kayıplarınızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Evrende minik bir zerre olan mavi gezegenimiz daha önce olduğu gibi bu sıkıntılı ve zorlu süreci de atlatmayı başaracak, buna inanıyoruz.

Neden sessiz kaldık?

Sektörümüz son yılların en büyük karmaşasını yaşıyor. Her şey bir yana bu dönemde en önemli sorunumuz “Belirsizlik” oldu. Gerek dünyada gerekse ülkemizdeki üst düzey yetkililer bir açıklama yapamazken, bizim gibi orta ölçekli bir kuruluşun bir yol haritası oluşturmasına olanak yoktu. Bizler de herkes gibi gelişmeleri anlamaya çalışıp çözümledikten sonra hareket etmenin daha doğru olacağını düşündük.

Süreci nasıl karşıladık?

Geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesaplarımızdan, destekçisi olduğumuz Doğa Derneğinin bir çalışmasını paylaşmıştık. Süreci aynı şekilde bir BÜYÜME ALANI olarak yorumluyoruz. Dayanışmanın arttığı, empatinin güçlendiği, anda kalan ve geleceği hedefleyen, her yaşama ve canlıya minnettarlık gösteren bir büyüme alanı.

Bundan sonra neler olacak?

Aslında uzun yıllardır turizm adına savunduğumuz ve uyguladığımız, belki de gerçekten olması gereken bir sürece doğru gidiyoruz. Savunduklarımız neydi diye soracak olursanız;

Bunlardan biri, hatta en önemlisi butik olarak nitelendirilen, az sayıda katılımcılarla küçük grup gezileri yapmak.

Bir diğeri ise gittiğimiz yerlerde telaş ve koşturma içinde olmadan gezmek. Bu sayede yörenin insanını, florasını ve faunasını daha iyi tanıtma şansı yakalayabiliyoruz. Bu bizim için oldukça önemli. Böylece yapılan gezilerde gidilen yerlerle ve orada yaşayan tüm canlılarla bağ kurabilecek kadar yeterli zamana sahip olabilir, yolculuğumuzu çeşitli sürprizlerle taçlandırabiliriz.

Görüyoruz ki savunduğumuz ve uyguladığımız bu değerler artık herkes tarafından konuşulmaya başlandı. Gezi kültürünün bu yönde yaygınlaşacağını tüm içtenliğimizle umuyoruz. Biz zaten yıllardır böylesi turlar yapıyoruz ve bu değişime dünden hazırız. 🙂

COVİD-19 sonrası nasıl olacak?

Bulutlar ülkesindeki salıncak…

– Her zaman doğada olmayı savunduk. Bunu artık daha gür seslendireceğiz ve doğa ile fiziksel mesafeyi tamamen sıfırlayacağız 🙂

– Mevcut ve planlanan yeni gezilerimizin hepsini maksimum 8 kişi ile sınırlandırıyoruz.

– İstanbul çıkışlı olacak ve 8 kişiyle sınırlandıracağımız “Boydan Boya Karadeniz Doğası” gezisini de yakın zamanda yayınlayacağız.

– Doğu Karadeniz’de ister 1 kişi olun ister 8 kişi, size özel “tailor made” (Sizin istediğiniz rotaya göre şekillenen) gezilerimiz olacak.

– Bu süreçte isteyenler kendi aracıyla bizi takip ederek gezilerimize katılabilecek ve buluşma noktalarına kendi aracıyla gelenlere özel park yeri sağlayacağız.

– Konaklama yerlerimizin tamamı şehir merkezlerinden uzakta ve tamamen doğanın kucağında olacak.

– Konaklamalı gezilerimizde tek kişilik konaklama fiyat farkı almayacağız 🙂

– Gezilerde mümkün olduğunca az sayıda tesiste konaklama gerçekleştireceğiz.

– Kamp turlarının sayısını artırıp kamplarda tek kişilik konaklama olanağı sağlayacağız.

– Öğle yemekleri tesisler yerine önceden hazırlanmış paketler ile doğada piknik şeklinde olacak.

– Doğu Karadeniz’de Self Guide (Kendi Rehberliğinizde) turlar yapacağız.

– Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok 🙂

Tabii ki tüm bu planlama ve etkinlikler yeni sağlık önlemleri dâhilinde ve pandemi önleyici kurallara uyan; özenli, dikkatli ve şu ana kadar sizlere duyduğumuz sorumluluğu ön planda tutarak gerçekleşecektir.

Herkese teşekkürler…

Uzun bir zaman evde kalarak ve seyahatinizi erteleyerek yarınki yeni yolculuklara olanak sağladınız. Çok sabırlı, güçlü ve iyisiniz. Hayallerinizden vazgeçmediniz. Bunun yerine planınızı erteleyerek geçimlerini turizmden sağlayan kişileri desteklediniz. Sadece acente olarak bizi değil, sizin ve dostlarınızın hayatını zenginleştiren, farklı deneyimleri yaşatan ve size kendi başınıza bulamayacağınız yerleri gösteren rehberler, mihmandarlar, yerel kılavuzlar ve kaptanlarımız adına teşekkür ediyoruz.

Size sadece yaz döneminde hizmet veren dağ pansiyonlarımız (-ki sırtlarda malzeme taşıyarak inşa edildiler), otelcilerimiz, kamplardaki aşçılarımız, atçılarımız, yaylalardaki yemek sağlayıcılarımız, yerel lezzet ustalarımız, bütün paydaşlar için sabırla, sürece katkı sağladınız. Siz de bir kahramansınız. Teşekkür ediyoruz.

Şimdi ve bundan sonraki dönemde yaygınlaştıracağımız en önemli şey: Dayanışma.  Biz bu konuda elimizden gelen özveriyi yapmaya çalışacağız, siz de dayanışmaya katkı sağlayabilirsiniz; Yapacağımız etkinliklerdeki eksiklerimizi anlamak ve sizler için daha iyi hazırlanmak adına kardeş acentemizle birlikte bir anket hazırladık.

Antet sonucunu buradaki linkten öğrenebilirsiniz. 

En kısa zamanda doğada görüşmek üzere..

Tel: Whatsaap 02122519864 – 0505 4970579

Cevdet OĞUZ – cevdet@tamzaratur.com