Tazminatları ödenmeyen maden işçilerinden eylem

Manisa’da Uyar Madencilik A.Ş’ye ait maden ocağında işten çıkarılan işçiler, aradan geçen 7 yıla rağmen tazminat hakları ödenmediği için eylem yaparak, haklarını talep etti.

Manisa’nın Soma ilçesinde 2013 yılında kapatılan Uyar Madencilik A.Ş’ye ait maden ocağında işten çıkarılan işçiler, aradan geçen 7 yıla rağmen tazminat hakları ödenmediği için eylem yaptı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası ile Bağımsız Maden İş Sendikası’nın da destek verdiği eylemde ilçe merkezinde toplanan işçiler, maden ocağının bulunduğu alana yürüdü. Şirketin ocak çevresinde bulunan kömürü hafriyat çalışmasıyla çıkartarak satmaya başladığını belirten ve maden ocağı bölgesine gelen işçiler, burada basın açıklaması yaptı.

‘748 işçi tazminat alamadı’

İşçiler adına açıklama yapan Yunus Ermek, çalıştıkları Uyar Madencilik A.Ş’ye ait ocağın 2013 yılında kapatıldığını ve aradan geçen 7 yılda haklarının ödenmediğini belirterek, 748 işçinin yaklaşık 15 milyon lira tazminat alacağı olduğunu, 10 işçinin de buradan çıktıktan sonra Soma Katliamı’nın meydana geldiği ocakta hayatını kaybettiğini söyledi.

Kapatılan madende 13 yıl önce meydana gelen kazada yaralanarak engelli kalan maden işçisi İdris Sarıkaya da, aradan geçen yıllara ve mahkemelerin lehine karar vermesine rağmen tazminatlarını alamadıklarını belirtti.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma Şubesi Başkan Vekili Selçuk Metin de işçilerin yanlarında olduklarını, haklarına alana kadar mücadelelerine destek vereceklerini vurguladı. MA – MANİSA