TKDF Başkanı Güllü’den Bakan’a: Tolere edemeyiz

Bakan Derya Yanık’ın “kadına şiddet tolere edilebilir” açıklamasına tepki gösteren TKDF Başkanı Canan Güllü, “Biz istismar edenlerin tutuksuz yargılanmasını, kadın cinayetlerinin göz göre göre gelmesini ve şiddet mağdurlarının kolluktan geri dönmesini tolere edemeyiz” dedi.

TKDF Başkanı Canan Güllü

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın pandemi sürecinde kadına yönelik şiddetin “tolere edilebilir” söylemine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Güllü, “Tolere Edemeyiz” başlığıyla yaptığı açıklamada, Bakan’ın şiddeti tanımlarken sarf ettiği sözleri “laf kalabalığı” olarak yorumladı.

Komisyon eleştirisi

Bakan’ın “Şiddet oranları için tolere edilebilir” sözlerine tepki gösteren Güllü, “Sokaktaki çocuk bile şiddet tanımını yapabilir. Daha önce de kadına yönelik şiddete karşı 2 komisyon kuruldu parlamentoda. Bunlar çözüme yönelik komisyon değil. Gündem değiştirmeye yönelik olduğunu biliyoruz. Kendisinden de başka bir beklentimiz yoktu zaten” ifadesinde bulundu.

Kurum olarak komisyona davet aldıklarını ancak yaptıkları işe saygıdan dolayı bu daveti kabul etmediklerini vurgulayan Güllü, “Çünkü 10 yıldır, bu iktidara yapılması gerekenleri anlatmış raporlaştırmış bir kurumuz. Bizleri dinlemediklerini bilerek, tekrardan emek ve zamanımızı harcamak istemiyoruz” dedi. 

Bakan yok hükmünde

İktidarın kadın politikasının siyaset çıkmazında olduğunu belirtilen Güllü, Bakan’ın sunumunda yer almayan konuları şöyle sıraladı: “Erken yaş evliliği için af ve TCK 103 tartışması bitirilmeli. Kadına şiddet konusunda en son 2015 yılında araştırma yapılmış. Bu nedenle acilen yeni bir araştırma yapılmalı. 2006 yılındaki, önleyiciliği kapsayan 2006 Başbakanlık genelgesi ruhuna geri dönülerek, reçete uygulanmalı. İstanbul Sözleşmesi 1 Temmuz 2021 tarihine kadar geçerli ama Bakan yok hükmünde görüyor. Sözleşmeyi görmeyen Bakan da yok hükmündedir. ‘ALO 183 hattı’nı rölantiye alıp, Kadın Destek Uygulaması (KADES) üzerine yoğunlaşmak, kadın yoksulluğunu görmezden gelmektir. Kadınlar ekmek almaya para bulamazken, akıllı telefonları nereden bulacaklar? Bu sunumda kadın yoksulluğunu gidermek adına şiddet mağduru kadınlar için eylem yok. Veri bankası detaylı şekilde hayata geçmeli. Sığınak sayısı arttırılmalı. Kurumsal kapasite güçlenmeli” diye belirtti.

Tolere edemeyiz

Kadın cinayetlerinin göz göre göre geldiği bir süreçte, şiddeti tolere edemeyeceklerini belirten Güllü, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Dünyada kadına şiddet oranlarında Kenya’dan sonra gelmek çok acı. Bunlar konuşulmalıyken tolere etmeye takılmamızı istiyorlar. Biz istismar edenlerin tutuksuz yargılanmasını, kadın cinayetlerinin göz göre göre gelmesini ve kadına şiddet mağdurlarının kolluktan geri dönmesini tolere edemeyiz.”

MA / İZMİR