Türk-Alman Kardeş Şehirler Konferansı düzenleniyor

Türk-Alman Kardeş Şehirler Konferansı çerçevesinde bugün Türkiye’den ve Almanya’dan 20 Büyükşehir Belediye Başkanı ilk kez sanal bir yuvarlak masa toplantısında bir araya geliyor.

Berlin’in Hükümet eden Belediye Başkanı Michael Müller ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da toplantıya katılacak. Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin toplantının moderasyonunu üstlenecek. Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı nezdinde Devlet Bakanı Michelle Müntefering ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın video mesajları ile toplantının açılışını yapacak.

Halen Almanya ile Türkiye arasında resmiyete kavuşmuş toplam 80 kardeş şehir ilişkisi bulunuyor. Ancak bundan daha fazla sayıda belediyeler arası dostluk ilişkisi ve irtibat var.

3 -16 Haziran tarihleri arasında belediyelerin, kardeş şehir derneklerinin ve gençlik örgütlerinin temsilcileri ve uzmanları online çalıştaylarda “Dijitalleşme”, “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim”, “Dezavantajlı Gruplar ile Mültecilere Yönelik Koruma İşlevleri” ve “Gençlere Yönelik Değişim Projeleri” konularında Türk-Alman Kardeş Şehir İşbirliğindeki iyi uygulama örneklerini paylaştı. Teknik çalıştay sonuçları bugün düzenlenecek enformasyon toplantısında özetlenip tartışılacak.

Türk-Alman Kardeş Şehirler Konferansı Almanya’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerince Alman Kentler Kurultayı (DST), Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Engagement Global/Tek Dünya için Hizmet Belediyeleri (SKEW), Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Türk-Alman Gençlik Köprüsü (DTJB) ile Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (DIHK) işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Konferans Alman Dışişleri Bakanlığı, Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı ve Mercator Vakfı tarafından destekleniyor.