Türk-İş, Hak-İş, Hak-Sen Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı

İstanbul’da 1 Mayıs nedeniyle bazı sendikalar farklı saatlerde küçük gruplar halinde, Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktıktan sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu. 

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle, Birleşik Kamu-İş, Hak-İş, Hak-Sen, Sime-Sen, Türk-İş üyeleri farklı saatlerde küçük gruplar halinde Kazancı Yokuşu’na geldi.

1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda katledilenlerin anısına Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan gruplar, daha sonra da Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu. Burada bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.  

10’ar kişiden oluşan grupların, yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralına dikkat ederek maske ve eldiven taktığı görüldü. 

Atalay: Aradan 43 yıl geçti hala failleri bulunmadı

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Cumhuriyet Anıtı önünde konuşan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, 43 yıl önce burada 34 insanın öldürüldüğünü, 136 kişinin de yaralandığını hatırlatarak, “Aradan 43 yıl geçti hala failleri bulunmadı. 1977’yi kim yaptıysa 12 Eylül’ü de onlar yaptı. 12 Eylül’ü kim yaptıysa 15 Temmuz’u da onlar yaptı.” dedi. 

‘İşverenlerin ücretsiz izin hakkından vazgeçmeleri lazım’

Atalay, dünyanın ve Türkiye’nin yeni tip koronavirüs salgını ile karşı karşıya kaldığını, bundan dolayı sınırlı sayıda insanla bu anmayı yaptıklarını belirterek, bu yılki 1 Mayıs’ı sağlık çalışanlarına ithaf ettiklerini söyledi. Türkiye’nin bazı sıkıntıları ve problemleri olduğunu anlatan Atalay, şöyle konuştu:

“Bu salgının sona ermesinden sonra içinde bulunduğumuz bu sorunların çözümü için ülkeyi yönetenlerden bir an evvel çalışma bekliyoruz. Bu işten çıkarmalarla ilgili olumlu gelişmeler oldu ama yeterli değil. İş verenlerimiz ücretsiz izin hakkını kullanmaya devam ediyorlar. Bir an evvel bundan vazgeçmeleri lazım. Kısa çalışma ödeneğine başvurmalarını talep ediyoruz.”