Türkkan: İklim değişikliği acil eylem planı uygulanmalı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, iklim değişikliğinin tarımda çalışan 5 milyon insanı da tehdit ettiğini söyleyerek, “Tehlike eşiğinin üzerinde duruyoruz ama iklim değişikliği iktidarın umurunda değil” dedi.

Türkkan, iklim değişikliği acil eylem planının vakit geçirilmeden hazırlanarak uygulamaya konulması çağrısında bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, iklim değişikliğine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Türkkan, konuşmasına Van’da keşif uçağının düşmesi sonucu yaşamını yitiren 7 polis ile Siirt Pervari’de çıkan çatışmada yaşamını yitiren 2 özel harekat polisine Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

‘Tarım ve gıda üretiminin önünde en büyük tehdit iklim değişikliği’

Türkiye’nin tarım ve gıda üretiminin önünde en büyük tehdit olarak iklim değişikliğinin ön plana çıktığını ifade eden Türkkan, Türkiye’nin iklim değişikliğinden en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Akdeniz havzasında bulunduğunu anımsattı.

‘İktidar olmayan planlarıyla Türkiye’yi oyalamayı artık bırakmalı’

Türkkan, “İktidar, olmayan 2023 ve 2071 yılı planlarıyla Türkiye’yi oyalamayı artık bırakmalı. Mesela 2071 yılında iklim değişikliğinin meydana getirebileceği yıkım hakkında bir çalışma yaptı mı? Bir projeksiyon geliştirdi mi? Hayır. Bir çalışması var mı ona da hayır ” dedi.

‘Türkiye’yi katar katar satarken kanal İstanbul’u da ilave ettiler’

Ülkeyi yönetenlerin aklı ve fikrinin “ihanet ve rant projelerinde” olduğunu belirten Türkkan, “Türkiye’yi katar katar satarken kanal İstanbul’u da buna ilave ettiler. Bu gidişle torunlarımıza, çok özendikleri Arap ülkeleri gibi çorak ve kurak bir Türkiye bırakacaklar. Buna ‘dur’ demek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye suyun önemli bir kısmını boşa harcıyor’

Sadece toprağın değil havanın da değiştiğini belirten Türkkan, bunun tarımsal üretime ve hayvancılığa büyük zarar verdiğini dile getirdi. Suyun verimli kullanılmasının bugünden çok önemli olacağını; suya olan ihtiyacın artacağını belirten Türkkan, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını ancak “su zenginiymiş gibi kullandığını” söyledi.

Türkkan, “Tarımsal sulamanın hala yüzde 75 vahşi sulamayla yapılıyor. Damla sulama yüzde 5, yağmurlama yüzde 20’lerde. Türkiye, suyun önemli bir kısmını boşa harcıyor.” diye konuştu. 

‘Tarım sektörü küresel iklim değişikliğine karşı savunmasız’

Gıda güvenliği için su güvenliğinin şart olduğunu vurgulayan Türkkan, “Sulama ile verimi 3-6 kat artırmak mümkün. Hayvancılık için yem, yem bitkisi için de su, en önemli girdi.” dedi.

Türkiye’de tarımın hem ekonomik hem de sosyal olarak önemli bir sektör olduğunu; bununla beraber, üstü açık büyük bir fabrika olan tarım sektörünün küresel iklim değişikliğine karşı büyük ölçüde savunmasız bulunduğunu dile getiren Türkkan, aynı zamanda iklim değişikliğinin tarımda çalışan 5 milyon insanı da tehdit ettiğini söyledi.

‘İklim değişikliği acil eylem planı uygulamaya konulmalı’

“Tehlike artık çok yakınımızda değil çünkü şu an o tehlike eşiğinin üzerinde duruyoruz ama iklim değişikliği iktidarın umurunda değil.” şeklinde konuşan Türkkan, “Sevdalısı oldukları Katar bile iklim değişikliğinin farkında ve kendileri ikinci bir vatan arayışındalar. Onlara ikinci vatan imkanı sunan bizleriz. Katarlılara satılan toprak miktarına baktığınızda bunu çok daha iyi anlarsınız.” dedi.

Türkkan, iklim değişikliği acil eylem planının vakit geçirilmeden hazırlanarak uygulamaya konulması çağrısında bulundu.

‘Parti değil memleket meselesi’

İYİ Parti olarak iklim değişikliğinin ve beraberinde yaşanacak olan su sorununun farkında olduklarını dile getiren Türkkan, şunları kaydetti:

“Bu bir parti meselesi değil bir memleket meselesidir. 80 milyon vatandaşımızla beraber ileride bu topraklarda doğacak milyonlarca çocuğumuzun, geleceğimizin meselesidir. Tarımsal üretim faaliyetlerinin iklim değişikliğinden önemli derecede etkilenmesi beklenmektedir. 2050 yılına yaklaşıldıkça hemen hemen bütün bölgelerde verim kayıpları artacaktır.”

AA – TBMM