Uzman çavuşun darp ettiği kadın: Can güvenliğim yok

Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nde R.Ö. adlı kadının, kendisini önce ölümle tehdit edip sonra darp eden uzman çavuş Ferhat K. hakkındaki şikayeti üzerine uzaklaştırma kararı verildi.

Karara tepki gösteren R.Ö., uzman çavuşun kendisinin çaprazında bulunan binada yaşadığını belirterek, can güvenliğinin olmadığını söyledi.

Bingöl Baro Başkanı Ömer Faruk Hülakü ise suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Karlıova’da, Turgut Özal TOKİ Evleri’nde Ferhat K. isimli uzman çavuşun, çocuğunu kovaladığı için tepki gösteren R.Ö. adlı kadını önce ölümle tehdit etti, sonra da darp etti. R.Ö. olayın ardından Karlıova Emniyet Müdürlüğü’ne giderek uzman çavuş Ferhat K. hakkında şikayetçi oldu. Şikayeti üzerine emniyetin uzman çavuş hakkında sadece uzaklaştırma kararı verdiğini belirten R.Ö. karara tepki gösterdi.  

‘Oruçlu oruçlu asabımı bozmayın öldürürüm sizi’

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Yaşadığı şiddetin etkisinden hala çıkamadığını söyleyen R.Ö., maruz kaldığı şiddet olayını şu şekilde anlattı:

“Komşularımızla birlikte evimizin önünde oturuyorduk. Bir yandan da başka bir komşumuz sitenin etrafında bulunan tahta çıtaları söküyordu. Komşumuzun ricası üzerine 8 yaşındaki oğlum ve diğer çocuklar çıtaları bodrum katına taşıyordu. Birden apartmanın içinde bağırma sesini duyduk. Çocukları kovalayan biri vardı. Çocukların hepsi kaçınca benim çocuğum da koşarak yanıma geldi. Uzman çavuş Ferhat K., çocukları ‘sizi burada görürsem hepinizi öldürürüm’ diye tehdit ediyordu. Ben de ‘oğluma bağıramazsın, kızamazsın’ deyince Ferhat K, ’Oruçlu oruçlu asabımı bozmayın öldürürüm sizi’ diyerek üzerime yürüdü.”

‘Boğazımdan tutup seni öldürürüm diyerek bana vurmaya başladı’

Daha sonra uzman çavuş Ferhat K’nin kendisine saldırdığını anlatan R.Ö., şöyle devam etti: “Ağacın önünde oturuyordum. Üzerime saldırdı ve boğazımdan tutup ‘seni öldürürüm’ demeye ve bana vurmaya başladı. Ben hatırlamıyorum ama çitleri kaldıran kadın, Ferhat K.’nin yerden çekiç gibi bir keseri aldığını söyledi. Ben kendimi savunmaya çalıştım. İnsanlar araya girince daha çok şiddet uyguladı. Burnuma aldığım darbeyle kan gelmeye başladı. Eşi ve uzman çavuş, evine girdi. Komşularımız da bana evime girmem için ısrar etse de ben izin vermedim.”

‘Şahitlerimizden biri başka bir uzman çavuşun eşi’

Emniyete gideceğimi söylediğinde uzman çavuş Ferhat K.’nin “Bırakın nereye gidiyorsa gitsin, nereye şikayet ediyorsa etsin” dediğini aktaran R.Ö., “Zaten şahitler var. Şahitlerimizden bir tanesi de başka bir uzman çavuşun eşi. O da şikayetçi oldu ve ifade de verdi. Keseri elinden çekince onu da itip hakaretler etmiş.” dedi.

‘Can güvenliğim yok’

Karlıova Emniyeti’nde ifade verdikten sonra hastaneye giden R.Ö., hastaneden darp raporu aldığını ancak hastanenin raporu kendisine “Savcılık kararıyla avukatınıza teslim edilir” denilerek vermediğini belirtti. Şikayeti üzerine emniyetin Ferhat K. hakkında uzaklaştırma kararı verdiğini söyleyen R.Ö., verilen kararla can güvenliğinin olmadığını dile getirdi.  

‘Uzman çavuş Ferhat K. evimin çaprazında oturuyor’

Uzaklaştırma kararıyla uzman çavuş Ferhat K.’nin evine giremeyeceğinin söylendiğini aktaran R.Ö., “Fakat bu kişi benim hemen çaprazımda bulunan binada yaşıyor. Emniyette, can güvenliğimin olmadığını, bu şekilde evime gidemeyeceğimi, o apartmandan gitmesi gerektiğini söyledim. Fakat emniyet ‘hayır öyle bir hakkımız yok, senin de öyle bir hakkın yok’ dedi.” şeklinde konuştu.

‘Çocuklarım çığlık atarak uyanıyor’

Vücudunda hala ağrılarının olduğunu söyleyen R.Ö., “Çocuklarım uykularında çığlık atarak uyanıyor. Sabaha kadar çocuklarımın başında nöbet tutuğum için uyuyamadık. Burnuma aldığım darbeden dolayı çok fazla kan geldi. Burnumdan tamponu çıkardığımda tekrar kanama oldu. Hala kanama durmuş değil.” dedi. 

‘Cezalandırılması için hukuk mücadelesi vereceğim’

Uzaman çavuşun cezalandırılması için hukuk mücadelesi vereceğini sözlerine ekleyen R.Ö., “Bu olayın takipçisi olacağım. Zaten son dönemlerde bu uzman çavuşlar yaptıkları şiddet taciz, tecavüz ile sürekli gündeme geliyor. Fakat tecavüz eden, öldüren uzman çavuşları serbest bıraktılar. Bu durumda bana şiddet uygulayan uzman çavuşa ne yaparlar bilemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Bingöl Barosu: Suç duyurusunda bulunacağız

Konuya ilişkin MA’ya konuşan Bingöl Baro Başkanı Ömer Faruk Hülakü, yaşanan olayın takipçisi olacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Biz R.Ö.’ye ulaştık ve bugün görüşme sağlayacağız. Olayın ne aşamada olduğunu bilmiyoruz. R.Ö.’den sağlıklı bilgi aldıktan sonra uzman çavuş hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Daha sonra da ne gerekiyorsa yapacağız.”

Başaran: R.Ö. kadınlardan dayanışma bekliyor

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran da, sosyal medya hesabı Twitter’da R.Ö. ile yaptığı telefon görüşmesini aktardı. Olayı aktaran Başaran, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul Sözleşmesi ile kolluk kuvvetlerinin her türlü şiddet eylemine karşı, devletlerin mağdurlara yeterli korumayı derhal sağlamaları ve müdahalede bulunmak için yasal tedbirleri almaları zorunlu kılınıyor. Şiddet olayına tanıklık eden çocuklara da psiko-sosyal danışmanlık hizmeti sağlanması sözleşmede yer alan yükümlülükler arasında.”

Kamuoyunda tepkiyle karşılanan şiddet olayı sosyal medya platformu Twitter’de da “#BingöldeUzmanÇavuşTerörü” etiketiyle birinci gündem oldu.

Kaymakamlıktan açıklama

Öte yandan Karlıova Kaymakamlığı da yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında yer alan “Karlıova’da uzman çavuş terörü” şeklindeki haber ve paylaşımlar üzerine açıklama gereğinin duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bahse konu olay üzerine Kaymakamlığımızca ivedi olarak araştırma yapılmış ve akabinde olay hakkında adli ve idari soruşturma süreci başlatılmıştır.” denildi.

MA/Yeni1Mecra